Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Najpóźniej od czerwca, to postanowione. Czy przez pandemię część osób straci świadczenie [22.10.2020]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Rząd po dokonanej właśnie rekonstrukcji będzie musiał znaleźć pieniądze na wszystkie programy socjalne, a w kasie państwa zabraknie aż 80 miliardów. A co będzie jeśli nie znajdą się chętni na tak ogromną emisję obligacji i pożyczenie pieniędzy Polsce? Tomasz Czachorowski / Polska Press
Będzie likwidacja programu Rodzina 500+ w związku z recesją gospodarczą spowodowaną koronawirusem lub przynajmniej zawieszenie programu? A może odwrotnie – waloryzacja, bo inflacja mocno już uszczupliła siłę nabywczą świadczenia, by więc zachować jego realną wartości dobrze byłoby je podwyższyć, np. o 100 zł a potem waloryzować co roku, na wzór np. waloryzacji emerytur. To drugie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, a od tego czy dojdzie do ponownego lockdownu zależy, czy obejdzie się bez ograniczeń.

Na razie bardziej chyba prawdopodobne jest jednak inne działanie – a za wzór posłużyć może inne świadczenie, konkretnie bon turystyczny 500 plus dla dzieci.

Rząd po dokonanej właśnie rekonstrukcji będzie musiał znaleźć pieniądze na wszystkie programy socjalne - będzie pod presją dużego deficytu. Według obecnych założeń zabraknie w budżecie ponad 80 miliardów złotych, a to oznacza, że rząd będzie musiał tyle pożyczyć - głównie przez emisję papierów skarbowych: obligacji i bonów. By znaleźć na nie chętnych wśród zagranicznych instytucji finansowych będzie musiał zaoferować atrakcyjne oprocentowanie, a taka duża suma do pożyczenia na pewno jeszcze podwyższy koszt tego pieniądza, a tym samym całe zadłużenie państwa, które już jest gigantyczne.
To może skłonić rząd do robienia oszczędności na większą skalę niż dziś przy konstrukcji budżetu 2021 zakłada.

Na dodatek w połowie października mamy do czynienia z wysoką dynamiką zachorowań, jeszcze większą niż wiosną. Potrzebne będą pieniądze na pokrycie strat związanych z wprowadzanymi ograniczeniami. To może doprowadzić i do podwyżki podatków w najbliższych latach i do zawieszenia na czas kryzysu świadczeń socjalnych takich jak Rodzina 500 plus, czy Dobry Start.

Rodzina 500 plus: bon zamiast gotówki

Na początku sierpnia gdy udało się jak na polskie warunki szybko uruchomić nowy program obsługiwany wyłącznie na platformie cyfrowej, wicepremier Jadwiga Emilewicz w jednej ze swoich wypowiedzi dla mediów zasugerowała, że także sztandarowe świadczenie 500 plus może być w przyszłości „wypłacane” w formie elektronicznego bonu.
Dla rządu byłaby to duża korzyść – uzyskałby kontrolę przedmiotową i podmiotową. Z jednej strony mógłby formować listę firm, które obsługiwałyby program – wykluczając z tego kręgu niektóre podmioty. A z drugiej – ograniczyć np. dowolność w wydawaniu pieniędzy z programu, które nawet jeśli nie idą na zakup alkoholu czy innych używek, to są wydatkowane na cele niekoniecznie dotyczące dzieci.
Co prawda przywołana wypowiedź wywołała burzę i nawet sama J. Emilewicz wycofała się z takiego rozwiązania, ale…

Rodzina 500 plus: nie ma pieniędzy w budżecie więc…

Teraz, w połowie września kolejne kontrowersje wywołały opinie ze strony pracodawców sugerujące rządowi zawieszenie programu w związku z ogromnym deficytem w budżecie na 2021 rok. Deficyt oznacza wszak, że przejadamy pieniądze, które dopiero zarobimy. A właściwie zarobią nasze dzieci – te same, na które teraz dostajemy 500 zł miesięcznie, a z pewnością one same nie dadzą rady, tak wielki jest już dług publiczny, więc także dzieci jeszcze nie narodzone i ich dzieci, a więc nasze wnuki i prawnuki.
Do kompletu jeszcze dodajmy głosy z samych kręgów rządzących – by nie likwidować czy zawieszać programu Rodzina 500 plus, ale wrócić do jego pierwszej wersji czyli do stosowania kryterium dochodowego w odniesieniu do pierwszego dziecka w rodzinie.
Przypomnimy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Rodzina 500 plus: zawiesić – tak, zlikwidować - nie

Na razie pewne choć do końca jest, że 500 zł co miesiąc na każde dziecko wpływać ma do końca maja. Potem trzeba będzie składać nowy wniosek i zacznie się nowy okres świadczeniowy. Ta okoliczność może być dobrym pretekstem do zmian, zresztą.

Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!

Jeśli by więc kierować się zasadą praw nabytych (niestety tych rząd PiS już z wielu przypadkach nie przestrzegał przy stanowieniu prawa), nic zmienić się nie powinno. Co najwyżej można by zawiesić wypłatę z opcją wyrównania gdy kryzys minie. I tak byłoby w państwie rządów prawa… Jednak rządy – nie tylko rząd PiS – zawsze znajdą uzasadnienie do decyzji, które z praworządnością nie mają wiele wspólnego, np. aneksja OFE przez rząd Tuska. Wszystko więc zdarzyć się może gdy w państwowej kasie zabraknie pieniędzy.

Rodzina 500 plus: aktualnie obowiązujące prawo

Obecnie trwający okres świadczeniowy 2019/2021, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego został wydłużony do 31 maja 2021 r., bez konieczności składania kolejnego wniosku o świadczenie wychowawcze w celu kontynuowania jego pobierania w 2020 r.
Zaś od 2021 r. będzie funkcjonować docelowy, roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku (wówczas w celu uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego po 31 maja 2021 r., wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną w urzędzie lub za pośrednictwem poczty).

Rodzina 500 plus. realne perspektywy

edna rzecz to uspokajające komunikaty polityków, a druga to bezlitosna ekonomia. Według standardów EUROSTATU inflacja w Polsce wynosi 5 proc. Pomijając już fakt, że jest najwyższa w Europie, trzeba ją zestawić ze stopami procentowymi. te z kolei są bliskie zero, podobnie jak w innych krajach UE. Tyle, że tam inflacja też jest bliska zero.
Co to oznacza w praktyce? Inflacja jest podatkiem. Płacą go posiadający oszczędności, bo w tych warunkach topnieją one o prawie 5 proc. rocznie. Gdy przestaną wydawać oszczędności, zacznie się hiperinflacja. Rząd nie znajdzie wtedy chętnych na obligacje, którymi "zasypuje" dziurę budżetową, bo choćby nie wiem jak były wysokie rentowności, nikt ich nie kupi.
Na programy socjalne zabraknie więc zwyczajnie pieniędzy i nie zniwelują już tego uspokajające deklaracje polityków.

Niemcy uznały Polskę jako obszar ryzyka zakażenia koronawirusem

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Powinni przywrócić bykowe dla ludzi, którzy nie mają dzieci. Ten podatek byłby impulsem do zakładania rodzin i poprawiłby sytuację demograficzną kraju. Dzieci, które będą w przyszłości potrzebne polskiej gospodarce będąc przyszłymi podatkownikami. Dzięki ich pracy można będzie utrzymać przyszłych emerytów. Dlaczego moje dzieci mają pracować na emerytury ludzi, którzy z czystego egoizmu nie posiadali potomstwa.

T
Tadek
4 października, 0:55, Gość:

Paranoja tylko polska taką biedę sieje czemu inne państwa takie jak Niemcy po urodzeniu dziecka dają socjal full wypas inne dają tak samo mieszkania itp a u nas by tylko dawali zabierali co to za biedny kraj dziwią się że wyjeżdżają za granicę jak tam lepszy socjal to nie dziwota tylko tam rodzic i żyć. Polska zawsze biedę miała i będzie miała proste...żałosne... Jaki rząd takie warunki...

5 października, 7:29, Jacek:

To wyjedź i nie truj tylka

Jak zes sobie zeobil to zadbaj lachudro onie anie na darmochę czekasz bucfaju

T
Tadek
12 października, 10:44, Ganjasss:

A co jesli 500 pomaga w oplacaniu mieszkania pod wynajem? Jesli to zmienia to z rodzina bedziemy mieszkac pod mostem.

Dokladnie szałas wybuduj trzeba pracować i kupic anie chlac i bawić się i na jałmużnę czekac

G
Gość

Google płacąc konsekwentnie od 27485 do 29658 dolarów za zrobienie zdjęcia w Internecie z domu. Przyłączyłem się do tej akcji 2 miesiące temu i zarobiłem 31547 $ w pierwszym miesiącu dzięki tej akcji. Mogę powiedzieć, że moje życie uległo całkowitej poprawie! Przyjrzyj się temu, co robię .....

--->>> W­W­W.W­O­R­K­7­5.C­O­M

A
Anna xxxx

A może by tak.wreszcie zrobić coś aby te 500 plus nie było dla osób które siedzą w domu nie pracują. Bo w większości tak nie stety jest że oboje rodziców siedzi w domu nie pracuje i pobierają 500 plus A mniejszość pracujących często po 12 godzin i kombinujacych gdzie i jak zapewnić opiekę dla dziecka jak się jest w pracy to niech ono dostają 500 plus .albo choćby jedną z rodziców pracowało ale legalnie. I jak dziecko moze isc do przedszkola niech idzie A matka do pracy.Ja mam 500 plus na dwójkę dzieci i pracujemy oboje -bardzo nam pomaga ten zasiłek bo mogłam dac dziecko do prywatnego przedszkola. Opłacić zajęcia dodatkowe korepetycje.

N
Normalny

Nto po raz kolejny szczuje na Polaków i pisze zwykle klamstwa! Wstyd. A pracodawcy niech zaczną szanować ludzi bo już mają problem z pracownikami. Szanowni redaktorzy z kim wy trzymacie?

W
Witam

Nic nie będzie wszystko bedzie jak bylo przestancie szczuc ludzi na siebie bylo 500 i bedzie jefyne to tylko tym bardzie patologicznym zmienia na bony zwyklym ludzia co pobieraja raczej nie

Wiec przretancie wypisywac glupoty

G
Gość

Ja nie wiem w innych krajach to jest normalna sprawa takie świadczenie na dzieci. A u nas wielkie halo i jakieś bony dziwne..... zazwyczaj 500 na moje dziecko idzie na dodatkowe zajęcia, rekreację, czasem część wrzuci do skarbonki, a był też taki okres w moim życiu że za 500 musiałam kupić jedzenie akurat. Lepsze to niż miałabym się zapożyczyć gdzieś.

G
Ganjasss

A co jesli 500 pomaga w oplacaniu mieszkania pod wynajem? Jesli to zmienia to z rodzina bedziemy mieszkac pod mostem.

B
Barbara

Oczywiście, ja matka samotnie wychowującą córkę, pracująca za najniższą krajową nie będę mogła korzystać z programu 500 bo jestem już "za bogata" na takie dodatki pomagające w wychowaniu dziecka. Pieniądze przeznaczam głównie na korepetycje. Córka ma korepetycje z 4 przedmiotów, uważam że są to dobrze wydane pieniądze.

Z automatu zostanie tego pozbawiona gdy po raz kolejny wejdzie kryterium przyznawania dodatku. Ehh...

G
Gość
8 października, 20:34, Gość:

Ja uważam że ta polska jest do bani bo prawda jest taka ze w innych krajach jest pomoc dla dzieci w formie gotówkowej a w Polsce jak zwykle byleby zabrać . Niech posłowie i prezydent zmniejsza swoje pensje i pozyja za te marne pieniądza poczują co to jest wychowywać samotnie dziecko niepełnosprawne gdy ojciec dal dyla. A te pół główki i bezmozgi które się tu niektórzy wypowiadają to są ludzie którzy nie mają dzieci i nie wiedzą ile dzieci kosztują. Zabaczymy jak będziecie mieli swoje na utrzymaniu wtedy się wypowiadaj cie i nie wyjezdzajcie tu ze trzeba było sobie nie robi , ja pracowałam 13 lat na czas nieokreślony i musiałam zrezygnować z pracy bo mam dziecko niepełnosprawne i nie ukrywam chciałabym iść do pracy ale z kim zostawię dziecko , niepełnosprawnym dzieckiem nie chce nawet zająć się opiekunka . A i wyprzedzeniem wasze wypociny , dziecko urodziło się zdrowe później zaczęły się problem co się okazało ze gdyby lekarze wcześniej zareagowali to byłoby cool. I uważam że powinno być 500 plus. W innych krajach tak jest i nic nie zabierają tylko w Polsce jak zwykle ! I nie jestem patologia !

8 października, 20:58, Gosc:

To trzeba iść [wulgaryzm]c do pracy jak zes sie nie zastanowił ze dasz rade zabespieczyc dzieciom przyszłości tylko kor..brac darmo darmozjady .

Przeczytaj balwanie ze zrozumieniem ! Bo to pisze kobieta a nie facet , facet dal dyla !

G
Gosc
1 października, 21:25, Gość:

mam nadzieje ze te komentarze pomoga w tym aby nie wprowadzili bonu .. ja z 500 zbieram dziecia pieniazki na studia w tym roku zabralam je na fajne wakacje wprowadza bony to po co nam te pieniadze co zapewnie dziecku z bonu .

niekorzy rodzice dzieki 500 oplacaja przedszkola inni kupuja ubrania

naprawde niech panstwo przemysli to co chce zrobic bo naprawde sa rodziny ktorym to 500 ratuje zycie znam pare rodzin w ktorych jeden rodzic pracuje bo dziecko czesto choruje i mama nie moze pozwolic sobie na prace .

.dlaczego nam wszystko panstwo zabiera

pracodawcy daja umowy smieszne zeby zusu nie placic za pracownika moze czas wycofac umowe na pol etatu . zeby ludzie mogli miec jakas emeryture . Panstwo nie zacznie myslec o nas bo w rzadzie kazdego stac na wszystko a nas Polakow niestety nie

jak ratują tyle lat ludzia nie pomagali i wychowali ale niestety ludzie jak coś chcieli to [wulgaryzm]li nie tak jak ty papieros i kawka i na ławce siedzisz

G
Gosc
4 października, 0:55, Gość:

Paranoja tylko polska taką biedę sieje czemu inne państwa takie jak Niemcy po urodzeniu dziecka dają socjal full wypas inne dają tak samo mieszkania itp a u nas by tylko dawali zabierali co to za biedny kraj dziwią się że wyjeżdżają za granicę jak tam lepszy socjal to nie dziwota tylko tam rodzic i żyć. Polska zawsze biedę miała i będzie miała proste...żałosne... Jaki rząd takie warunki...

No tak korw..jeszcze mieszkania zarób sobie nanie anie rękę wyciągasz jak Rydzyk

G
Gosc
4 października, 0:55, Gość:

Paranoja tylko polska taką biedę sieje czemu inne państwa takie jak Niemcy po urodzeniu dziecka dają socjal full wypas inne dają tak samo mieszkania itp a u nas by tylko dawali zabierali co to za biedny kraj dziwią się że wyjeżdżają za granicę jak tam lepszy socjal to nie dziwota tylko tam rodzic i żyć. Polska zawsze biedę miała i będzie miała proste...żałosne... Jaki rząd takie warunki...

5 października, 12:42, Gość:

Do pracy rodacy, a nie socjal

Swieta racja do pracy nie roby

G
Gosc
2 października, 17:11, Gość:

Zabrać w [wulgaryzm]... Niech się dziecioroby za normalną robotę wezmą a nie ciągłe wystawanie pod gopsami, mopsami i innymi instytucjami od której można coś wyciągnąć. Życie na koszt podatnika... ehhh co za kraj

5 października, 12:56, Gość:

Taki kraj. Jak sobie pościeliż - tak się wyśpisz. Szkoda narzekać

To jest prawda nieroby do pracy anie uszczuplać budżet nauczyli się brac darmo ani sobie samochody kupują i idioty nalepiają 500

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3