Znasz języki obce? Możesz dostać lepszą pracę. Język angielski jest ważny, ale pracodawcy mają szersze oczekiwania

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Znajomość, jakich języków powinna znaleźć się w CV, aby zwiększyć szansę na zatrudnienie? Przede wszystkim angielski, ale nie tylko.
Znajomość, jakich języków powinna znaleźć się w CV, aby zwiększyć szansę na zatrudnienie? Przede wszystkim angielski, ale nie tylko. 123rf.com
Znajomość języków obcych na rynku pracy nabiera coraz większego znaczenia. O ile język angielski na poziomie umożliwiającym prostą konwersację i udzielenie pomocy wystarczy w Polsce do kontaktów społecznych, wskazania drogi przyjezdnym, czy obsługiwania gości w mniejszej turystycznej miejscowości, to specyfika dużych miast oraz firm korzystających z międzynarodowych współprac, wymaga od pracowników większych kompetencji językowych. Często posługiwania się dwoma językami, w tym biegle językiem angielskim, który jest minimalnym wymogiem. Jak dobrze Polacy znają język angielski? Jakich języków warto się uczyć, aby dostać pracę?

Spis treści

Te języki obce pojawiają się w wymaganiach pracodawców

Dane Pracuj.pl mówią, że spośród 75 803 ofert pracy, co trzecia zawiera wymóg znajomości języka obcego. Dla pracodawców znajomość tylko jednego języka obcego, a konkretnie języka angielskiego, stanowi wymóg minimalny.

Coraz częściej pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników ze znajomością dodatkowego języka. Wzrasta popyt na:

  • niemiecki,
  • francuski,
  • hiszpański,
  • włoski.

Ale także na języki rzadkie, takie jak:

  • chiński,
  • szwedzki,
  • arabski.

Polacy mają świadomość korzyści płynących z uczenia się języków obcych: aż 80 proc. badanych, jak podaje Pracuj.pl, uważa, że dobra znajomość języka obcego gwarantuje szybsze znalezienie pracy oraz wyższe wynagrodzenie.

W których branżach języki obce są niezbędne?

Z pewnością w rozwijającej się mocno branży SSC/BPO (outsourcing i sektor usług wspólnych) języki obce znajdują się w każdej ofercie pracy. Angielski to już tylko podstawa.

Czym jest branża SSC/BPO? SSC, czyli Shared Service Center (centrum usług wspólnych) oraz BPO, czyli Business Process Outsourcing (delegowanie procesów biznesowych) to dwa powiązane ze sobą sektory, których wspólnym mianownikiem jest outsourcing, czyli zlecenia i oddelegowywanie zadań i procesów związanych z działalnością firmy, poza jej struktury np. firmom call center, freelancerom (bez zatrudniania kolejnych pracowników na etat).

Znasz języki obce? Możesz dostać lepszą pracę. Język angielski jest ważny, ale pracodawcy mają szersze oczekiwania
Materiały prasowe od Cpl Poland

Z językiem angielskim na co najmniej średniozaawansowanym poziomie możemy już z powodzeniem pracować w sektorze IT. Jest to bowiem język uniwersalny dla programistów i informatyków. A zapotrzebowanie na pracowników IT jest cały czas wysokie w Polsce, w Europie i na całym świecie.

– Mylił się każdy, kto spodziewał się, że pandemia spowolni rynek pracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś wiemy, że obecnie 80 proc. firm IT doświadcza luki w talentach lub spodziewa się, że zmierzy się z nią w najbliższej przyszłości. Programiści w regionie CEE nie tylko przodują w światowych rankingach, ale są doceniani za wybitne umiejętności techniczne, wszechstronność i nieszablonowe podejście. Firmy z zachodnich krajów Unii czy USA coraz chętniej proponują pracę zdalną, pogłębiając jednocześnie przepaść w Europie Środkowo-Wschodniej – komentowała pod koniec kwartału 2022 roku Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland.

Inne branże, w których przydatna jest znajomość języków obcych:

  • edukacja (szczególnie korepetycje, przygotowywanie do egzaminów, szkolenia w firmach),
  • prawo (np. prawo międzynarodowe oraz biznesu),
  • zarządzanie, marketing i e-commerce (m.in. możliwość korzystania z kursów zagranicznych dla pracowników, nawiązywania międzynarodowych współprac, sprzedawania produktów globalnie, obsługi klientów z różnych krajów),
  • turystyka i cała branża HoReCa (m.in. obsługa klienta, sprzedaż detaliczna, biura podróży, zarządzanie personelem).

Ten język to już dzisiaj podstawa. Jak dobrze Polacy posługują się językiem angielskim?

Znajomość języka angielskiego w CV, dla wielu rekruterów i firm nie jest już zaskoczeniem. Raport Talent Bridge „Yes, I don’t. Znajomość języka angielskiego wśród kandydatów” opracowany na podstawie badania poziomu znajomości języka angielskiego pokazuje m.in., że:

  • Kandydaci płci męskiej posiadają nieco lepszą znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (C1) niż kobiety (39% do 33%).
  • Osoby z wykształceniem ścisłym nieco lepiej posługują się językiem angielskim niż te z wykształceniem humanistycznym – na poziomie C1 jest to stosunek 39% do 35%.
  • Najlepiej po angielsku mówią kandydaci z pokolenia Z. Stanowią oni najliczniejszą grupę ze znajomością języka angielskiego na poziomie C1 (38%).

– 43 proc. kandydatów aplikujących na różne stanowiska posiada średnio zaawansowany poziom języka angielskiego. Oznacza to, że potrafią oni swobodnie komunikować się z rodzimymi użytkownikami danego języka obcego. Rozumieją znaczenie głównych wątków rozmowy, jak również są w stanie formułować przejrzyste wypowiedzi. Natomiast, co trzeci kandydat zna język angielski na poziomie C1, czyli poza swobodą w komunikacji posiada bogaty zasób słownictwa, a także potrafi dostrzec ukryte znaczenie wypowiedzi słownych lub pisemnych. Widzimy zatem, że pod względem posiadanych kompetencji językowych jesteśmy dobrze przygotowani do pracy – komentuje Piotr Marciniak, autor raportu i Managing Director w firmie Talent Bridge.

Polska w TOP 20 krajów najlepiej posługujących się językiem angielskim

EF Education First od blisko dekady przeprowadza globalny ranking EF EPI (English Proficiency Index), który pozwala wyłonić kraje, gdzie mieszkańcy posiadają najwyższy poziom języka angielskiego. Analizie poddawane są odpowiedzi na pytania testowe od blisko 2 ml respondentów ze 100 krajów.

Jak zauważają eksperci Talent Bridge, Polacy od 2015 roku, utrzymują się na liście TOP 20, zostawiając w tyle pozostałe 100 krajów. W 2021 r. zajęliśmy 16. miejsce w rankingu.

Najlepiej językiem angielskim władają młode osoby w wieku 21-30 lat. Jednak ubiegły rok wykazał, że współcześni 30+ poprawili swoje kompetencje w tym zakresie. Ich motywacja opierała się głównie na osiągnięciu lepszych korzyści ekonomicznych oraz społecznych, a czas pandemii pomógł w udoskonaleniu umiejętności językowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu