Spis treści
W ostatnich dniach w PKP Cargo, liderze transportu kolejowego w Polsce, doszło do ważnego rozwoju wydarzeń. Związki zawodowe działające w tej spółce wystąpiły z wnioskiem o odwołanie Zenona Kozendry, przedstawiciela załogi w zarządzie. Ta decyzja jest bezprecedensowym wyrazem niezadowolenia pracowników z obecnej strategii zarządzania firmą.
Kontrowersje wokół przedstawiciela załogi
Zarząd PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji (...) informuje, iż w dniu dzisiejszym wpłynął do spółki, zgodnie z §15 ust. 6 „Regulaminu przeprowadzania wyborów kandydatów na przedstawiciela pracowników do zarządu PKP Cargo S.A. oraz przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej PKP Cargo S.A. oraz trybu ich odwoływania”, wniosek związków zawodowych skierowany do rady nadzorczej emitenta o odwołanie ze składu zarządu spółki pana Zenona Kozendry - przedstawiciela załogi - jak podano w oficjalnym komunikacie spółki.
Związkowcy argumentują swój wniosek wieloletnią biernością Kozendry w zarządzaniu spółką. Krytykują brak działań w zakresie wdrażania programów naprawczych, które były zgłaszane przez związki zawodowe. Ta sytuacja podkreśla rosnące napięcie między załogą a kierownictwem spółki, które próbuje zmagać się z wyzwaniami rynkowymi.
Związki zawodowe podały, że Zenon Kozendra wykazał się „wieloletnią biernością jako członek zarządu w zakresie odpowiedniego zarządzania spółką i brakiem podejmowania jakichkolwiek działań w zakresie wdrażania programów naprawczych spółki zgłaszanych na wniosek związków zawodowych do zarządu PKP Cargo S.A.”.
Pod wnioskiem związków zawodowych podpisało się ponad 3 tys. pracowników, co świadczy o szerokim poparciu dla tej inicjatywy. Jest to wyraźny sygnał dla rady nadzorczej, która ma kompetencje do powoływania i odwoływania członków zarządu na wniosek pracowników.
PKP Cargo w obliczu restrukturyzacji
PKP Cargo, będąc największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce, stoi przed poważnymi wyzwaniami. Firma oferuje usługi logistyczne łączące transport kolejowy, samochodowy oraz morski, działając nie tylko na terenie Polski, ale i w wielu krajach Europy. Jednakże, ostatnie wydarzenia, w tym otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, pokazują, że spółka przechodzi przez trudny okres.
25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo, co jest krokiem mającym na celu sanację finansową firmy. Dzień wcześniej zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, które mogą dotknąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. Ta decyzja spotkała się z niezadowoleniem wśród pracowników i związków zawodowych, co może być jednym z czynników skłaniających do wniosku o odwołanie przedstawiciela załogi ze składu zarządu.
Sytuacja w PKP Cargo jest zatem wyzwaniem nie tylko dla zarządu i związków zawodowych, ale i dla całej branży transportowej w Polsce. Wprowadzenie zmian w zarządzaniu i restrukturyzacja firmy mogą okazać się kluczowe dla jej przyszłości i stabilności na rynku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: