Obniżka cen paliw. „Jest jeszcze jeden czynnik, o którym mało się mówi. Trwa test jak zareaguje Komisja Europejska”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić, przywracając normalne stawki podatków na paliwa – przyznał Kościński.
– Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić, przywracając normalne stawki podatków na paliwa – przyznał Kościński. Adam Jankowski/ Polska Press
– Im dłużej tarcza antyinflacyjna będzie działać, tym trudniej będzie ją przed wyborami wyłączyć – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były minister finansów Tadeusz Kościński. - Skutki tego na pewno będą bolesne – dodał. Jednocześnie zwrócił uwagę, że mało się mówi o obniżce VAT na jedzenie. – Wiedzieliśmy, że Komisja Europejska nie powie "tak", ale nie powie też "nie" – stwierdził i dodał, że jest to o tyle ważne, że nowa dyrektywa pozwala bowiem na takie rozwiązanie. – Tylko, że w tym dokumencie nie ma nic o obniżaniu VAT na paliwa – przyznał. Co to oznacza?

Były już minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapytany o to, do kiedy powinna obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna odparł, że "to bardzo trudne pytanie". – Im dłużej tarcza antyinflacyjna będzie działać, tym trudniej będzie ją przed wyborami wyłączyć. Skutki tego na pewno będą bolesne – przyznał.

– Ale gdy inflacja zacznie spadać, to pewnie tarcza zostanie wyłączona. Kłopot się pojawi, gdy inflacja nie będzie spadać albo będzie jeszcze większa – przyznał i dodał, że "nie jestem bowiem pewien, czy będzie tyle pieniędzy, aby ją utrzymać".

Jednak były szef resortu finansów podkreślił, że "jest jeszcze jeden czynnik, o którym mało się mówi" i wskazał na obniżkę stawki VAT na jedzenie. – Wiedzieliśmy, że Komisja Europejska nie powie "tak", ale nie powie też "nie". Nowa dyrektywa pozwala bowiem na takie rozwiązanie. Tylko, że w tym dokumencie nie ma nic o obniżaniu VAT na paliwa – wyjaśnił.

Jak przyznał w rozmowie z "Rz" trwa test, jak "zareaguje Komisja". – Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić, przywracając normalne stawki podatków na paliwa – przyznał. – A może urzędnicy w Brukseli będą siedzieć cicho– dodał.

Obniżenie stawki podatku VAT

Zgodnie z nowymi przepisami w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. będzie obowiązywał obniżony VAT m.in. na żywność, gaz i nawozy.

VAT na żywność, gaz oraz nawozy spadnie do zera. Do 5 proc. zostanie obniżony VAT na energię cieplną. Z kolei VAT na paliwa (w tym: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna, gaz LPG) będzie wynosił 8 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu