Ogrzewanie w domu nie działa? Można dogrzać się dodatkowymi grzejnikami. Co załatwi problem?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wideo
od 16 lat
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory i promienniki – to rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń, które nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania. Możemy je wykorzystać także, jeżeli dotychczasowy system grzewczy się zepsuł, a nie chcemy marznąć. Czy to dobre ogrzewanie uzupełniające lub przejściowe w chłodniejsze dni? Zwykle są łatwe w montażu i eksploatacji. Czy mogą być także oszczędne?

Spis treści

Dogrzewanie się w zimie prądem – jak działają elektryczne urządzenia grzewcze?

Elektryczne urządzenia grzewcze działają godnie z prostą zasadą: energia elektryczna jest zamieniana na ciepło bez żadnych strat. Zużycie energii zależy od:

  • mocy grzewczej urządzenia,
  • dziennego czasu ogrzewania,
  • ceny energii elektrycznej.

Ponieważ urządzenia te są zwykle wyposażane w inteligentny system sterowania - pobierają energię tylko wtedy, gdy grzeją. Nie trzeba posiadać komina, kotłowni czy zbiorników na paliwa stałe. Dlatego można je zamontować wszędzie tam, gdzie doprowadzona jest elektryczność.

Piec akumulacyjny – jak działa?

Korzystanie z ogrzewania akumulacyjnego nie jest trudne. Energia elektryczna pobrana podczas trwania tańszej taryfy energetycznej akumulowana jest w rdzeniu urządzenia, a następnie cicho oddawana do pomieszczenia przy współpracy z wentylatorem. Dzięki nowoczesnym technologiom współczesne piece mogą być nawet o 20 proc. wydajniejsze niż starsze modele.

Piec akumulacyjny może wykorzystywać inteligentną automatykę ładowania i nieustannie analizować wszystkie parametry oraz czuwać nad docelowym poziomem naładowania. Część z modeli posiada programator tygodniowy lub funkcję wykrywania otwartych okien. A to oznacza mniejsze straty energii.

Przyjazne dla środowiska izolacje minimalizują straty cieplne. Z kolei wkłady akumulacyjne o dużej pojemności cieplnej, grzałki ze stali nierdzewnej oraz szereg regulatorów i sterowników pogodowych stanowią o uniwersalności pieców akumulacyjnych. Koszty ogrzewania można łatwo i dokładnie wyliczyć poprzez licznik energii elektrycznej a same urządzenia nie wymagają kosztownych przeglądów i konserwacji.

Do niedawna piece akumulacyjne były kojarzone z urządzeniem o dużych rozmiarach, które musi stać na podłodze. Obecnie dostać można zarówno modele standardowe, jak i płaskie, niskie, wiszące, które zaprojektowano z myślą o nietypowych miejscach czy wnękach.

Konwektory wiszące. Czym jest konwekcja i jak ogrzewa nasze domy?

Konwekcja to samoistna wymiana ciepła, w której cieplejsze powietrze unosi się ku górze. Grzałka zainstalowana wewnątrz grzejnika konwektorowego utrzymuje naturalną cyrkulację ciepła i w efekcie szybko ogrzewa pomieszczenie.

Grzejniki tego typu ogrzewają powietrze poprzez naturalną konwekcję, co oznacza, że ciepło emitowane jest równomiernie w całym pomieszczeniu. Regulator temperatury pomieszczenia można łączyć z „uczącymi się” algorytmami.

Możemy spotkać się z modelami posiadającymi ekran LCD oraz programator tygodniowy, wyłącznik czasowy i funkcję wykrywania otwartych okien. Niektóre można wieszać na ścianie, inne posiadają nóżki z kółkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu