Kiedy zakończy się cykl podnoszenia stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia: Jesteśmy bliżej końca niż początku

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej w czerwcu podwyższyła stopy procentowe o 75pb, w tym referencyjną do 6,00 proc.
Rada Polityki Pieniężnej w czerwcu podwyższyła stopy procentowe o 75pb, w tym referencyjną do 6,00 proc. Adam Jankowski
– Wynik posiedzenia RPP chyba nikogo nie zaskoczył w Polsce – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. – Inflacja rośnie, to rosną też stopy – dodał. Kiedy cykl podnoszenia stóp procentowych się zakończy? Prezes NBP przyznał, że "nie może odpowiedzieć" ale "na pewno jesteśmy bliżej końca niż początku". W środę Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 75pb, w tym referencyjną do 6,00 proc.

– Wynik posiedzenia RPP chyba nikogo nie zaskoczył w Polsce – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

– Inflacja rośnie, to rosną też stopy – dodał. Kiedy cykl podnoszenia stóp procentowych się zakończy? Prezes NBP przyznał, że "nie może odpowiedzieć" ale "na pewno jesteśmy bliżej końca niż początku ponieważ była to już kolejna podwyżka i jesteśmy na dość wysokim poziomie".

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Jednocześnie prezes NBP zapowiedział, że zgodnie z "najnowszymi analizami, z zastrzeżeniem, że przy przyjęciu założenia, że nie nastąpią niespodziewane wydarzenia, w ostatnim kwartale przyszłego roku być może pojawi się możliwość obniżania stóp procentowych". – Stopy rosną i stopy maleją – przyznał.

– Zbliżamy się do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się, że w lecie inflacja się ustabilizuje i zacznie spadać, wolno – mówił. – Przy utrzymaniu Tarcz Antyinflacyjnych spodziewamy się, że pod koniec przyszłego roku, w ostatnim kwartale sytuacja będzie opanowana – dodał.

Inflacja w Polsce taka sama jak na całym świecie

Jednocześnie zaznaczył, że nie oznacza to, że "inflacja znajdzie się w ramach celu inflacyjnego" ale będzie "pod całkowitą kontrolą".

– Inflacja w Polsce jest taka sama jak w innych krajach naszej strefy geograficznej, naszych obszarów gospodarczych, całego świata – wymieniał. – Dążymy do trwałego obniżenia inflacji i w związku z tym obniżenia stóp procentowych, kiedy przyjdzie na to czas – dodał.

Glapiński przyznał, że obecnie wysokość stóp procentowych "nie jest szczególnie wysoka jeśli spojrzymy na ostatnie 20 lat naszej gospodarki".

Jak wyjaśnił przyczyną wysokiej inflacji w Polsce jest silny wzrost surowców energetycznych w ostatnich kwartałach, a ostatnio także silny wzrost cen surowców rolnych na rynkach światowych. – Niestety wojna na Ukrainie, wcześniej polityka gazowa Rosji oraz polityka energetyczna Unii Europejskiej, przede wszystkim stały wzrost cen energii elektrycznej podbiły ceny wielu surowców – wyjaśnił. – To jest główna przyczyna inflacji – stwierdził.

Prezes NBP zwrócił uwagę na dobre wyniki polskiej gospodarki - wzrost PKB, szybki wzrost wynagrodzeń oraz niskie bezrobocie. – Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie – stwierdził.

– Nasze działanie nie powoduje obniżki inflacji w tej chwili, tu i teraz – tłumaczył i dodał, że "jesteśmy nastawieni na to, żeby ta inflacja nie trwała dłużej i nie więcej, niż wynika to z tych szoków". – Patrzymy, jaka będzie sytuacja za rok czy za ileś kwartałów i w to jest wycelowana nasza polityka. Działamy w horyzoncie polityki pieniężnej – wyjaśnił.

– Podwyżki stóp procentowych są cały czas konieczne – przyznał. – Trwałe obniżenie inflacji będzie korzystne dla wszystkich – mówił.

– Kolejne miesiące sugerują, że inflacja będzie jeszcze nieznacznie rosnąć, ale po wakacjach będzie się stabilizować – prognozował ale jednocześnie przyznał, że w "warunkach wojennych jest wiele niepewności".

W tym kwartale stopy wzrosły łącznie o 2,5 punktu procentowego

75 punktów bazowych – o tyle rośnie stopa referencyjna NBP. Od teraz, przynajmniej do pierwszego tygodnia lipca, wynosić będzie 6,0 proc. To już dziewiąta podwyżka w trwającym od października 2021 roku cyklu. – Ostatni raz koszt pieniądza był równie wysoki w 2008 roku, tuż przed wybuchem Globalnego Kryzysu Finansowego – wskazuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

– W tym kwartale stopy wzrosły łącznie o 2,5 punktu procentowego. To nowy rekord tego cyklu, ale również najznaczniejsza kwartalna zmiana stóp procentowych od 2001, gdy miała miejsce najdynamiczniejsza faza wieloletniego cyklu obniżania kosztu pieniądza z 19 do 5,25 proc. – komentuje.

– Czerwcowy komunikat po posiedzeniu RPP jest podobny do majowego. Jego wydźwięk w kontekście sytuacji gospodarczej interpretujemy jednak jako bardziej negatywny – akcenty rozkładają się inaczej, mniej jest pochwał sytuacji gospodarczej. Natomiast w zakresie dalszych kroków banku centralnego komunikat jest identyczny jak w ostatnich miesiącach i wskazuje na to, że „decyzje będą zależne od napływających informacji” – przyznają z kolei analitycy Ebury.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 08.06.2022 roku kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna - 6,00% w skali rocznej (poprzednio 5,25%),
  • stopa lombardowa - 6,50% w skali rocznej (poprzednio 5,75%),
  • stopa depozytowa - 5,50% w skali rocznej (poprzednio 4,75%),
  • stopa redyskonta weksli - 6,05% w skali rocznej (poprzednio 5,30%),
  • stopa dyskontowa weksli - 6,10% w skali rocznej (poprzednio 5,35%)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu