5 z 7
7. Wprowadzenie kontroli cen w celu zmniejszenia inflacji...
fot. viarami / PixaBay

7. Wprowadzenie kontroli cen w celu zmniejszenia inflacji

Zdaniem analityków, w gospodarce wojennej przeważać będą rządy silnej ręki ze względu na presję cenową, zagrażającą stabilności. Pojawi się nawet przekonanie, że rosnące ceny trzeba opanować poprzez szerzej zakrojoną interwencję. W 2023 roku można się zatem spodziewać większej kontroli cen oraz płac.

„Skutek będzie taki sam, jak w przypadku niemal każdej polityki rządu: zadziała prawo niezamierzonych konsekwencji. Kontrolowanie cen bez rozwiązania podstawowego problemu nie tylko spowoduje wzrost inflacji, ale również zagrozi rozerwaniem tkanki społecznej poprzez obniżenie standardu życia z powodu zniechęcania do produkcji oraz niewłaściwej alokacji zasobów i inwestycji. Jedynie ceny rynkowe będą w stanie zapewnić poprawę produktywności i efektywności poprzez inwestycje” - czytamy.

8. Powstanie Międzynarodowej Unii Clearingowej

W wyniku wykorzystywania przez Amerykanów dolara jako broni kraje, które niebędące sojusznikami USA zrezygnują z USD i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i utworzą Międzynarodową Unię Clearingową oraz nowe aktywa rezerwowe.

6 z 7
9. Sztywny kurs USD/JPY i porządkowanie systemu finansowego...
fot. Bru-nO / PixaBay

9. Sztywny kurs USD/JPY i porządkowanie systemu finansowego przez Japonię

Japonia w 2023 roku może zostać dotknięta globalnym kryzysem płynności, który zostanie wywołany przez wzrost rentowności amerykańskich obligacji i zacieśnienie polityki Fed. Początkowo japoński resort finansów zechce zapobiec pogarszającej się sytuacji poprzez spowolnienie, a potem wstrzymanie interwencji walutowych. Władze zechcą następnie podjąć zdecydowane działania naprawcze.

„Po pierwsze, ogłoszą dolną granicę dla JPY na poziomie 200 w parze USD/JPY, zapowiadając, że działanie to będzie miało jedynie charakter tymczasowy przy nieznanym horyzoncie czasowym, aby umożliwić zresetowanie japońskiego systemu finansowego. Reset ten obejmie wyraźną monetyzację całości posiadanych dłużnych papierów wartościowych przez Bank Japonii, wymazując ich istnienie. Luzowanie ilościowe z monetyzacją zostanie przedłużone, aby jeszcze bardziej obniżyć ciężar japońskiego długu publicznego, jednak z uprzednio ustalonym planem jego ograniczenia w ciągu najbliższych 18 miesięcy” - wyjaśnia Saxo Bank.

Dzięki tym działaniom o połowę spadnie dług publiczny, ale zmniejszy się także PKB.

10. Zakaz rajów podatkowych
Ostatnią „czarną wizją” Saxo Banku jest uszczelnienie przepisów w celu całkowitego zakazu korzystania z rajów podatkowych. Szacuje się, że tzw. oazy podatkowe kosztują rządy nawet 600 mld dolarów rocznie.

W 2023 r. OECD wprowadzi pełny zakaz dotyczący największych rajów podatkowych na świecie. W Stanach Zjednoczonych zyski funduszy private equity (ang. carried interest) opodatkowane jako zyski kapitałowe również zostaną przesunięte do zwykłych dochodów. Unijny zakaz dotyczący rajów podatkowych i amerykańska zmiana zasad opodatkowania carried interest wstrząsną całą branżą private equity i venture capital, zamykając znaczną część ekosystemu i powodując, że wyceny notowanych na giełdzie spółek private equity zostaną obniżone o 50% - informuje Saxo Bank.

Przedstawione przez Saxo wizje to czarne i mało prawdopodobne scenariusze, które powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. Niczego jednak nie należy wykluczać, co potwierdził już upływający 2022 rok.

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Zobacz również

Stoisko Dziennika Zachodniego centrum debat na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Stoisko Dziennika Zachodniego centrum debat na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Ogromna inwestycja w firmie jednego z najbogatszych Polaków

Ogromna inwestycja w firmie jednego z najbogatszych Polaków

Polecamy

Mentalna transformacja kluczem do adaptacji w erze szybkich zmian

Mentalna transformacja kluczem do adaptacji w erze szybkich zmian

Ogromna inwestycja w firmie jednego z najbogatszych Polaków

Ogromna inwestycja w firmie jednego z najbogatszych Polaków

Atom niezbędny dla bezpieczeństwa i taniej energii. "To szansa dla regionu"

Atom niezbędny dla bezpieczeństwa i taniej energii. "To szansa dla regionu"