Nowe prawo 2019 r. Kasy fiskalne: do 31 lipca 2019 r. zmień oznaczenia w kasach rejestrujących. A co z wymianą kas na kasy on-line?

Marta Serafin/AIP
Kasy z elektronicznym zapisem kopii zostaną ostatecznie wycofane do 31 grudnia 2022 roku. Wyjątkiem będą podatnicy prowadzący działalność w branżach szczególnie narażonych na nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży, którzy zostaną objęci bezwzględnym obowiązkiem wymiany kas już wcześniej.
Kasy z elektronicznym zapisem kopii zostaną ostatecznie wycofane do 31 grudnia 2022 roku. Wyjątkiem będą podatnicy prowadzący działalność w branżach szczególnie narażonych na nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży, którzy zostaną objęci bezwzględnym obowiązkiem wymiany kas już wcześniej. Bartosz Frydrych / Polska Press
Nowe przepisy o kasach fiskalnych – jakie zmiany czekają na przedsiębiorców? Od 1 maja 2019 obowiązują nowe przepisy w zakresie kas fiskalnych. Urządzenia z elektronicznym oraz papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku na rzecz nowego typu kas online. Pochodzące z nich dane będą spływać bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas. Jaki jest dokładny harmonogram procesu wprowadzenia nowoczesnych kas oraz proponowane rozwiązania w tym zakresie? Teraz najpilniejsze jest jednak dokonanie zmian w oznakowaniach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816), do 31 lipca należy zmienić oznaczenia w kasach rejestrujących.

Przypominamy, że do 31 lipca 2019 r. należy zmienić oznaczenia literowe dla stawek VAT w kasach rejestrujących.
Poniżej wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące tych zmian.

Podatniku, pamiętaj

:

  • masz obowiązek zaprogramować tylko te stawki VAT, których używasz, nie musisz programować wszystkich oznaczeń. Jeżeli nie występuje u ciebie dany rodzaj sprzedaży, np. nie występują usługi zwolnione z VAT, wówczas nie musisz programować na kasie litery „E”,
  • możesz sam przeprowadzić zmiany w programowaniu stawek VAT, bez konieczności udziału serwisanta.
  • Poniżej przedstawiamy przyporządkowanie stawek poszczególnym literom
  • literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 23%,
  • literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 8%,
  • literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  • literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  • literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
  • literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne).

Nowe kasy online mają zastąpić stopniowo kasy starego typu z elektronicznym oraz papierowym zapisem kopii. W odróżnieniu od nich będą miały wbudowaną funkcjonalność, która umożliwi zautomatyzowany i bezpośredni przesył danych z kasy rejestrującej do centralnego systemu informatycznego.

Dwóch na trzech Polaków skorzysta z obniżenia podstawowej stawki PIT z 18 na 17 proc. Zmiana nastąpi już od 1 października. Sprawdź, czy skorzystasz - po prostu kliknij w ten tekst i poznasz wyjaśnienia eksperta,

W Centralnym Repozytorium Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej gromadzone będą dane o sprzedaży oraz zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących. Na ich podstawie dokonywana będzie analiza oraz kontrola rozliczeń przedsiębiorców, szczególnie w zakresie nieprawidłowości w podatku VAT.

Co istotne, kasy online zapewnią kupującemu możliwość otrzymania paragonu fiskalnego w formie papierowej. Zniesiony dla użytkowników kas online został obowiązek wydruku raportów fiskalnych dobowych, jednak nadal będą wystawiać raporty fiskalne okresowe, w tym miesięczne, w wersji papierowej.

Połączenie z Centralnym Repozytorium Kas

Przepisy dotyczące kas online uwzględniają sytuację, gdy użytkownik kasy ma problem z brakiem zasięgu sieci komórkowych lub dostępem do operatorów świadczących usługi w zakresie zapewnienia dostępu do sieci telekomunikacyjnej. Gdy z przyczyn niezależnych od podatnika nie jest możliwe czasowo zapewnienie połączenia z Centralnym Repozytorium Kas, jest on zobowiązany prowadzić ewidencję i zapewnić połączenie niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn. W sytuacji, gdy połączenie nie jest możliwe w sposób trwały, użytkownik kasy ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży oraz, za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zapewnić to połączenie w ustalonych z nim odstępach czasowych.

Harmonogram zmian

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wycofywanie z rynku kas rejestrujących, które nie spełniają wymogów dla kas online, będzie procesem ewolucyjnym. W pierwszej kolejności do 31 sierpnia 2019 roku zlikwidowane zostaną kasy z papierowym zapisem kopii. Nie będzie także możliwości wymiany do tego czasu pamięci kasy fiskalnej.

Kasy z elektronicznym zapisem kopii zostaną ostatecznie wycofane do 31 grudnia 2022 roku. Wyjątkiem będą podatnicy prowadzący działalność w branżach szczególnie narażonych na nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży, którzy zostaną objęci bezwzględnym obowiązkiem wymiany kas już wcześniej. Zmiana na kasy online dotyczy sprzedaży usług i towarów w następujących branżach uznanych za wrażliwe:

* od 1 stycznia 2020 – sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych; świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
* od 1 lipca 2020 – świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania; sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
* od 1 stycznia 2021 – świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).

Wynajem kas online

Nowym rozwiązaniem jest możliwość używania kas online na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze. Wynajmowaniu mogą podlegać jedynie kasy online posiadające ważne potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar o tym, że kasy zapewniają m.in. połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Ulga na zakup kasy online

Wysokość ulgi na kasę nie ulega zmianie – jest to 90% ceny zakupu (bez VAT) i nie więcej niż 700 zł. Ulga przysługuje, gdy zakup kasy online nastąpi nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży. Dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży został określony w przepisach i jest to 1 stycznia 2020, 1 lipca 2020 lub 1 stycznia 2021 w zależności od branży, w której działa podatnik.

Ulga na zakup kasy przysługuje także podatnikom, który dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online i dotychczas nie stosowali kas rejestrujących (zarówno online jak i z papierowym czy elektronicznym zapisem kopii).

Nowe obowiązki dla podatnika

Przepisy wykonawcze wprowadzają nowy obowiązek dla podatnika polegający na zapoznaniu osoby prowadzącej u niego ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania.

Osoba prowadząca ewidencję składa podatnikowi – przed rozpoczęciem jej prowadzenia – oświadczenie zgodnie z określonym przepisami wzorem. Natomiast osoby, które rozpoczęły prowadzenie ewidencji sprzedaży przed 1 maja 2019, zobowiązane były do złożenia stosownych oświadczeń do 31 maja 2019.
Na podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących został nałożony także obowiązek przypisania oznaczeń literowych od „A" do „G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług. Dotychczasowe oznaczenie należy dostosować do nowych przepisów rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących w terminie do 31 lipca 2019.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jeszcze pytanie po co ta zmiana z literkami? Co było nie tak z tamtą wersją? zamieniły się tylko kolejnościami ale większość osób nie będzie potrafiła tego zrobić i przyjedzie serwisant. Nic tylko wyciąganie bezsensowne pieniędzy od przedsiębiorców. Zamiast ułatwiać ludziom życie to wiecznie pod górkę

S
Spoko Gość
25 lat sprzedaję na bazarach obwoźnie i jeszcze nigdy nie przekroczyłem 20 tysia obrotu rocznie :))) więc po co mi ta kasa fiskalna ? Wolę wydać na wycieczkę do Turcji.
M
Misiek
2019-06-23T19:57:16 02:00, jur:

A kiedy w kasy fiskalne zostanie wyposazone kazde biuro parafialne?

Wydaje mi się, jestem wręcz pewien, że nikt z nas nie doczeka takich dni. Przecież z założenia to towarzystwo ma nie podlegać nikomu i niczemu : ZUS'owi, fiskusowi, prokuraturze, policji (no, chyba że udowodnione morderstwo). Mogą sobie robić co chcą za dowolne pieniądze i nikt na to nic nie poradzi. Nawet jeżeli popełnią sądownie udowodnione przestępstwo i będą musieli zapłacić grzywnę, karę, nawiązkę lub coś tam jeszcze, to i tak nie zapłacą, ponieważ przecież prywatnych pieniędzy oficjalnie nie mają, a kuria, czy inni zwierzchnicy, za ich działalność materialnie nie odpowiadają. Jak dotąd jeszcze nikomu się nie udało uzyskać żadnych pieniędzy, chyba że coś mi umknęło, czy przegapiłem.

M
Mcmiki
2019-06-19T00:22:17 02:00, mechanik:

Co ta kasa zmieni w szarej strefie która to kas nie posiada wogóle.

2019-06-26T14:04:00 02:00, Gość:

Zgadzam się. Rejestruję każdą sprzedaż a później idę na plac targowy i nie dostaje paragonu za warzywa, owoce, kwiaty. Próbował ktoś poprosić o paragon? Na swistku nic nie wartym napiszą kwotę i tak nie wrzuca do ewidencji.

Wystarczy że to skontroluja.

Idź kup w sklepie.Dostaniesz paragon.W czym problem.Zaplacisz 30 proc więcej za gorszą jakość z paragonem.Proste.

M
Mcmiki
2019-06-20T12:13:45 02:00, OPBF member:

Słabo. Kto pisze takie artykuły ? Nie warto skonsultować wcześniej z fachowcami ? Gdzie rzetelność dziennikarska ? Kasy z papierową kopią są wycofywane ze sprzedaży z końcem wakacji, a nie z użycia.

Wydałem na kasę 2000 zł.Mam obowiązek wbijać płatność gotówką za noclegi.90 proc obrotu mam z przelewów i ta kasa jest po to żeby wbić 500 zł miesięcznie bo mniej więcej tyle wychodzi . Mało tego muszę dodatkowo wypisać fakturę.To jest nienormalne.Chcialem wyjechać na urlop to muszę z kasą bo na przełomie miesiąca a trzeba zrobić raport miesięczny.Jeszcze musi być internet bo inaczej nie da się zrobić tego raportu.

To są te ułatwienia dla małego biznesu.Dziekuje bardzo za uwagę.

B
Bodek
Ale producent takich kas zarobi CIĘŻKI szmal biorąc pod uwagę ile jest ich do wymiany w Polsce. Robota zapewniona na ładnych kilka lat. Bić się będą o przetarg. I okazja na następny "wałeczek" w przetargach itp.Kolejny PRZEKRĘT MUROWANY.
d
dziadek rzemieślnik
Szwagra brata zięciowi ministra spadły dochody w sprzedaży kas fiskalnych !? To co robimy................Wszyscy mają kupić nowe kasy !
G
Gość
2019-06-23T18:19:34 02:00, Gość:

Złodziej krzyczy łap złodzieja. Każdy ocenia innych po sobie nie p.Morawiecki Kaczyński itd .Jak jest się samemu złodziejem to się myśli że wszyscy są złodziejami.

2019-07-03T00:37:05 02:00, Kapral:

Dlaczego kryminaliści w więzieniach głosują w 90% na PO??Bo PO stwarzało cieplarniane warunki dla złodziei i innych mendziarzy.PIS to uczciwość i gwarancja wzrostu w przeciwieństwie do błaznów z Poko zboko.

Nie bredź.

G
Gość
2019-06-25T07:01:27 02:00, Gość:

Ile będzie kosztowała ta nowa kasa i kto ją będzie produkował ?

Novitus, Elzab, Posnet. Koszt w zależności od rodzaju kasy.

k
krak
a myjki automatyczne nie wydaja paragaonu .zwolnione z podatku? czy kolejna afera vat?
K
Kapral
2019-06-19T12:59:04 02:00, Joanna:

Idiotyczne napędzanie produkcji nowego plastiku, nie lepiej by kasy były aplikacjami na komórkach? Proste wykorzystanie już istniejących urządzeń z dostępem do internetu.

Nie fantazjuj.

K
Kapral
2019-06-23T18:19:34 02:00, Gość:

Złodziej krzyczy łap złodzieja. Każdy ocenia innych po sobie nie p.Morawiecki Kaczyński itd .Jak jest się samemu złodziejem to się myśli że wszyscy są złodziejami.

Dlaczego kryminaliści w więzieniach głosują w 90% na PO??Bo PO stwarzało cieplarniane warunki dla złodziei i innych mendziarzy.PIS to uczciwość i gwarancja wzrostu w przeciwieństwie do błaznów z Poko zboko.

k
kolejny serwisant
"obowiązek przypisania oznaczeń literowych od „A" do „G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług."

Boże, widzisz i nie grzmisz?!!! Pani Marto Serafin, nie chciałbym mieć takiego doradcy podatkowego jak Pani. Ten bełkot jest zupełnie niezrozumiały dla zwykłego Kowalskiego. Zmieniła się kolejność stawek VAT i przypisania ich do odpowiednich liter i to właśnie podatnicy mają obowiązek zmienić do końca lipca.
g
gosc
Ile tym razem trzeba będzie zapłacić 2000 zł za kasę?
E
Ehh
2019-06-19T12:59:04 02:00, Joanna:

Idiotyczne napędzanie produkcji nowego plastiku, nie lepiej by kasy były aplikacjami na komórkach? Proste wykorzystanie już istniejących urządzeń z dostępem do internetu.

Nie bo ja używam tylko gotówki nie jestem kretynem nie sponsoruje bankster ki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie