Straż miejska będzie kontrolowała nasze mieszkania. Surowe kary za brak wpisu do CEEB

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Kara za niezłożenie deklaracji CEEB w wyznaczonym terminie wynosi do 500 złotych
Kara za niezłożenie deklaracji CEEB w wyznaczonym terminie wynosi do 500 złotych Robert Woźniak / Polska Press
Straż miejska wkrótce może przeprowadzić kontrolę domów jednorodzinnych pod kątem wpisania nieruchomości do rejestru CEEB. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje zmianę przepisów, w wyniku której funkcjonariusze zyskają możliwość egzekwowania tego obowiązku, a także wystawiania mandatów. Komu grozi nałożenie kary?

Spis treści

Do 30 czerwca ubiegłego roku właściciele oraz zarządcy nieruchomości zostali zobowiązani do złożenia deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Rządowa baza danych zbiera informacje o zużyciu energii cieplnej, ociepleniu budynków czy dofinansowań przyznanych na termomodernizację. Gromadzone dane mają pomóc w poprawie jakości powietrza na terenie całego kraju.

- Baza ta będzie cennym narzędziem w procesie planowania i realizowania polityki niskoemisyjnej. Pozwoli precyzyjniej planować działania naprawcze, których celem będzie dbałość o stan zdrowia obywateli poprzez poprawę jakości powietrza - informuje GUNB.

Obowiązek ten dotyczy wszystkich źródeł ciepła oraz spalania paliw o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Chodzi zatem o urządzenia takie jak pompa ciepła, kocioł na paliwo stałe, kominek, kuchnia węglowa, ogrzewanie elektryczne czy kolektor słoneczny.

Przeczytaj też:Ile zarobimy w straży miejskiej i jak się tam dostać? Takie są warunki

Kontrole CEEB w 2023 roku

Zgodnie z prawem osoby, które nie złożą deklaracji do CEEB, zostaną ukarane grzywną. W praktyce jednak nikt nie ma odpowiednich uprawnień, by prawidłowo egzekwować ten przepis. Jak donosi portalsamorzadowy.pl, obecnie trwają prace nad rozwiązaniem, które zmieni tą sytuację.

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień strażników miejskich i gminnych w zakresie karania osób, które nie wywiązały się z wspomnianego obowiązku. Dopiero po jego wejściu w życie (projekt jest w fazie nowelizacji) strażnicy otrzymają umocowanie prawne do nakładania kar grzywny - informuje serwis.

Nadal natomiast nie wiadomo, co w przypadku miejscowości, które nie mają straży miejskiej. Niewykluczone, że wtedy za weryfikację zeznań zabiorą się urzędnicy miejscy lub gminni. Kara za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie to nawet 500 złotych.

Jak sprawdzić, czy złożyliśmy deklarację do CEEB?

Osoby, które nie pamiętają, czy złożyły deklarację lub nie mają pewności, że dotarła do CEEB, mogą sprawdzić jej status na portalu ceeb.gov.pl. Na stronie głównej wystarczy wybrać zakładkę „Dla obywatela”, a następnie kliknąć odnośnik „Złóż wniosek o udostępnienie danych z CEEB” i uzupełnić podstawowe dane.

Deklaracje CEEB można składać przez Internet, drogą pocztową lub osobiście w urzędzie miasta czy gminy. Dokument powinien zawierać dane takie jak:

  • imię i nazwisko zarządcy lub właściciela obiektu oraz miejsce zamieszkania,
  • adres nieruchomości wpisywanej do CEEB,
  • informację o rodzaju i liczbie źródeł ciepła,
  • adres e-mail i numer telefonu.

Warto pamiętać, że deklaracji w CEEB nie muszą składać między innymi mieszkańcy bloków. W tym przypadku obowiązek ten dotyczy jedynie zarządcy nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu