Dzięki tym kilku narzędziom pracujemy wydajniej niż kiedyś. Krótszy dzień w pracy – czy to ma sens?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dobowa norma czasy pracy w Polsce to obecnie 8 godzin.
Dobowa norma czasy pracy w Polsce to obecnie 8 godzin. pixabay
Dobowa norma czasy pracy w Polsce obecnie jest ustalona jako 8 godzin i została wprowadzona jeszcze, gdy naczelnikiem państwa był Józef Piłsudski w 1918 r. Czy jednak jest to czas, który spędzamy efektywnie, wykonując służbowe obowiązki? Zarówno eksperci, jak i zwykli pracownicy mają swoje obserwacje, z których wynika, że skrócenie czasu pracy mogłoby się odbyć bez uszczerbku na wykonywanych zadaniach. Postęp techniczny i technologiczny dużo zmienił.

Spis treści

Ośmiogodzinny dzień pracy – od kiedy obowiązuje?

Postulat, by dzień pracy wynosił 8 godzin, wysunął już w 1866 r. Kongres Robotników w Baltimore oraz Kongres I Międzynarodówki w Genewie. W tamtym czasie była to propozycja długo pozostająca w sferze życzeń, o której większość pracujących mogła tylko pomarzyć.

W 1918 r., tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Józef Piłsudski jako naczelnik państwa podpisał dekret o 8-godzinnym dniu pracy. Oznacza to, że to rozwiązanie prawne w Polsce obowiązuje już od ponad 100 lat.

Osiem godzin to jedna z trzech równych części doby. Takie rozwiązanie pozwalało na wprowadzenie w fabrykach pracy na trzy zmiany. W 1914 r. Amerykanin Henry Ford skrócił czas pracy w swoich fabrykach. Równocześnie podniósł wynagrodzenie za pracę, co przyciągnęło najlepszych mechaników. Przyczyniło się to do wzrostu efektywności i zysków przedsiębiorstwa.

8-godzinny dzień pracy jako standard w Stanach Zjednoczonych został ustalony w 1937 r.

Te rzeczy usprawniają pracę. Dlaczego dziś pracujemy wydajniej niż dawniej?

Od czasów wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy wiele się zmieniło, a my pracujemy wydajniej. Pojawiły się kolejne wynalazki, które usprawniły pracę. To m.in.:

  • rozpowszechnienie na szerszą skalę telefonu,
  • pojawienie się płatności elektronicznych,
  • wynalezienie komputerów i internetu,
  • wprowadzenie do pracy, np. w fabrykach wielu nowych maszyn i usprawnień.

Dzięki temu wydajność pracy wzrosła. Co ciekawe, wcale to nie oznacza, że mamy więcej wolnego czasu. Niektórzy z nas wykorzystują te ułatwienia i skrócenie czasu poświęcanego na dojazdy po to, by pracować jeszcze więcej.

Pierwszy telefon komórkowy został zaprezentowany w latach 60. ubiegłego wieku. Wyprodukowany został przez firmę Ericsson i ważył prawie 40 kilogramów.

W 2021 liczba abonentów telefonii komórkowej wg danych GUS w Polsce wyniosła 50,6 mln. Łatwo wysnuć z tego wniosek, że telefon jest obecnie podstawom narzędziem pracy. W tym samym czasie w Polsce zamieszkiwało 37 mln osób. Duża część z nas ma aż dwa telefony, z czego jeden jest służbowy, a drugi prywatny.

Kiedyś takiego ułatwienia nie było. Aby z kimś porozmawiać – należało przyjść do niego, także w sposób niezapowiedziany. Teraz proste systemy sprawiły, że teraz każdego możemy mieć w zasięgu ręki – wystarczy do niego zadzwonić.

Już w 2020 r. po kilku miesiącach pandemii prawie 51 proc. uczestników badania „Efektywność pracy zdalnej” przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów uważało, że praca z domu jest skuteczniejsza i efektywniejsza niż w biurze.

Na przestrzeni dziesięcioleci pozmieniało się dużo. Komputery całkowicie wyparły maszyny do pisania. Stenotypista jako zawód zniknął niemal zupełnie. Można jeszcze spotkać się z nim np. w sądach.

Obecnie w Sejmie dyskutowany jest pomysł skrócenia czasu pracy. Pomimo wzrostu produktywności i zmian technologicznych czas pracy w polskim prawie pozostał nadal ten sam.

Od lat według różnych danych Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Więcej czasu w pracy z europejskich państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju spędzają tylko Maltańczycy, Grecy, Rumuni i Chorwaci. Według danych OECD w 2020 r. typowy Polak przepracował średnio 1766 godzin. Co ciekawe – nie oznacza to lepszych wyników w pracy, niż u pracowników w innych krajach.

Czy krótszy czas pracy zmniejszy ryzyko zapadania na choroby zawodowe?

Spędzanie zbyt wiele czasu w pracy nie zawsze jest też zbyt zdrowe. Choroby zawodowe są wywoływane przez szkodliwe czynniki w miejscu pracy. Może ją spowinowaca również sposób wykonywania pracy, także ten niewłaściwy.

Praca 55 lub więcej godzin tygodniowo wiąże się z szacowanym o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z pracą trwającą 35-40 godzin tygodniowo – możemy przeczytać w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 2021 r.

Dłuższy i odpowiednio wykorzystany odpoczynek może pozytywnie działać na układ ruchu i krążenia. Pozwala ponadto uniknąć nadmiernego stresu i zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym.

Jak dowiadujemy się ze strony pacjent.gov.pl najczęstszymi chorobami, na które zapadają pracownicy biurowi i są związane z wykonywanym zawodem to:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, bóle karku i szyi,
  • choroby oczu,
  • bolące łydki, skurcze mięśni nóg, opuchnięte stopy, mogą pojawić się żylaki kończyn dolnych lub zakrzepica,
  • nadwaga lub otyłość.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu