Rynek pracy znajduje się w szczególnej sytuacji. „Firmy mają rekordowe plany, jeśli chodzi o podwyżki. Będą także zwiększać zatrudnienie"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odsezonowany odczyt Miesięczny Indeks Koniunktury PIE wyniósł w styczniu 2024 roku 101,2 pkt., co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców. – Większość prognoz analityków zapowiada, że ten rok będzie czasem wzrostu gospodarczego – mówi nam Andrzej Kubisiak z PIE. Jednocześnie zwraca uwagę na „rekordowe plany" firm, jeśli chodzi podwyżki. Dodatkowo rosną plany dotyczące zatrudnienia. – Rynek pracy znajduje się w szczególnej sytuacji – podkreśla.

Spis treści

Koniunktura gospodarcza w tym roku powinna przynieść ożywienie w krajowej gospodarce.
W 2024 r. firmy w Polsce wchodzą w nastrojach wyraźnie lepszych niż przed rokiem. – W tym roku spodziewane jest odbicie konsumpcji, a także poprawy realnych wynagrodzeń – mówi ekspert. Lucyna Nenow/ Polska Press

Pozytywne nastroje wśród przedsiębiorców

– Należy powiedzieć, że początek 2024 roku to czas względnego optymizmu, jeżeli chodzi o nastroje przedsiębiorstw – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Andrzej Kubisiak, Polski Instytut Ekonomiczny. – Większość prognoz analityków zapowiada, że ten rok będzie czasem wzrostu gospodarczego – dodaje.

Kubisiak przytacza dane Bloomberga, których konsensus mówi mówią o wzroście na poziomie 2,8 proc. – Widzimy, że ta koniunktura faktycznie zaczyna się poprawiać – podkreśla.

Odsezonowane dane MIK wskazują, że wszystkie komponenty, które składają się na Miesięcznik Indeks Koniunktury, wykazują trend wzrostowy. Trzy komponenty MIK są powyżej poziomu neutralnego, a dwa z nich wzrosły m/m. Należą do nich wynagrodzenia (127,2 pkt.; wzrost o 7,9 pkt.) i płynność finansowa (118,6 pkt.; wzrost o 3,8 pkt.). Na wysoką wartość wynagrodzeń wpłynął duży udział przedsiębiorstw (44 proc.) planujących podnieść płace. Ma to związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce od stycznia 2024 r.

Czym jest spowodowany optymizm wśród przedsiębiorców? Kubisiak przyznaje, że w dużej mierze wynika to z wyników sprzedażowych. – Musimy pamiętać, że w tym roku spodziewane jest odbicie konsumpcji ale w dużej mierze, jest to także efekt poprawy realnych wynagrodzeń, czy świadczeń, które trafiają do gospodarstw domowych, jak również podwyżek, które się pojawiają w sektorze publicznym, czy w edukacji – wymienia.

Rekordowe plany dotyczące podwyżek wynagrodzeń

Ekspert nie ukrywa, że w „szczególnej sytuacji” obecnie znajduje się polski rynek pracy. – Firmy mają rekordowe plany, jeśli chodzi podwyżki, a jednocześnie rosną plany dotyczące zatrudnienia – mówi i dodaje, że firmy obecnie wskazują, że maleje ich niepokój, jeśli chodzi o niepewność gospodarczą.

Kubisiak przypomina, że od 2021 roku nie mieliśmy takich niskich wskazań, jeżeli chodzi o tę barierę dla prowadzenia biznesu. Natomiast wyzwaniem dla firm będą koszty pracy. – 70 proc. badanych przedsiębiorstw wskazuje ten czynnik, jako hamulec, który może wpływać dzisiaj na funkcjonowanie przedsiębiorstw – tłumaczy. – To jest dość mocno powiązane ze wzrostem płacy minimalnej – dodaje.

Jak wynika z MIK, w opinii przedsiębiorców czynnik ten będzie wywierał największy wpływ na decyzje biznesowe 2024 r.. Na silny wpływ kosztów pracowniczych wskazuje aż 56 proc. badanych. Duże znaczenie w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw będzie miał także słaby popyt na produkty i usługi. Kolejny czynnik o dużym wpływie na decyzje biznesowe to wdrażanie zielonej transformacji gospodarki.

Jeśli chodzi o rosnące cyberzagrożenia, to 40 proc. przedsiębiorców uważa, że wpływ tego typu zagrożeń na biznes będzie słaby, ale 28 proc. jest odmiennego zdania i twierdzi, że będzie silny. Społecznie odpowiedzialna konsumpcja jako styl życia może silnie wpłynąć na prowadzenie biznesu w co piątej firmie. Niemal połowa przedsiębiorców (49 proc.) uważa, że wpływ robotyzacji i automatyzacji na funkcjonowanie biznesu w 2024 r. będzie słaby.

Ponad płowa (53 proc.) firm widzi słaby wpływ wdrożenia polityki migracyjnej na swoje funkcjonowanie. Zdaniem 12 proc. przedsiębiorców, w rozpoczynającym się roku silny wpływ na działalność firm będzie miał rozwój sztucznej inteligencji, a aż 57 proc. ten wpływ ocenia jako słaby.

Tu znajdziesz pracę od ręki. Sprawdź w naszej galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu