
Barbórka 2020 u świętokrzyskich górników inna niż wszystkie - przez internet, w maseczkach i na inne sposoby [ZDJĘCIA]
Barbórka 2020 ma w tym roku nietypową oprawę i przebieg. Ze względu na pandemię koronawirusa odwołano wszelkie uroczystości zakładowe, ale w niektórych kopalniach górnicy łączą się w tym dniu... przez internet oraz w maseczkach na mszach świętych. Sprawdziliśmy, jak przebiega Barbórka w największych firmach wydobywczych w regionie świętokrzyskim. Pomysły były bardzo różne - życzenia online, czy wysłane na... pendrive. Część firm w Barbórkę pracuje, część ma wolne.
Sprawdziliśmy, jak przebiega tegoroczna Barbórka w największych firmach wydobywczych w regionie świętokrzyskim

Barbórka w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych, Małogoszcz
Nietypowo obchodzą w tym roku Barbórkę górnicy z Kopalni Odkrywkowych Surowców Drogowych z siedzibą w Małogoszczu. Spółka posiadająca długoletnią tradycję, sięgającą 1960 roku, która jest jednym z większych przedsiębiorstw w branży kruszyw, po raz pierwszy w swojej historii spotkała się w swoim górniczym gronie, łącząc się... przez internet.
Pracownicy spotkali się na platformie Teams i w ten sposób składali sobie życzenia, ponieważ reżim sanitarny związany z epidemią koronawirusa nie pozwolił na tradycyjna karczmę piwną czy babski comber. W piątek, 4 grudnia, trwała praca w kopalniach. Msza święta w intencji górników odbędzie się 9 grudnia.

Barbórka w Kopalniach Dolomitu w Sandomierzu
Kopalnie Dolomitu z Sandomierza - spółka zajmująca się wydobywaniem i przetwarzaniem dolomitów i wapieni, posiadająca cztery kopalnie i będąca w gronie13 spółek działających pod wspólną marką Grupy PBI Barbórkę 2020 obchodzi w wyjątkowy sposób.
- 4 grudnia w tym roku z racji pandemii jest u nas normalnym dniem pracy – bez uroczystości związanych z tradycją górniczą. Wolny od pracy dzień dla górników przewidzieliśmy przed Bożym Narodzeniem. Termin mszy świętej dla braci górniczej dopiero ustalamy. Oczywiście są odznaczenie resortowe, ale wręczane będą nie na uroczystości, lecz indywidualnie. W tym roku po raz pierwszy w historii kopalni okolicznościowe przemówienie prezesa pracownicy otrzymali na… pendrive – mówi prezes spółki Longin Bokwa.

Barbórka w Dyckerhoff -Nowiny
Barbórka w Dyckerhoff w cieniu pandemii, ale z symbolicznym kuflem piwa w domach
W smutnym nastroju, ale z zachowaniem symbolicznych akcentów tradycji górniczej, obchodzą Barbórkę gwarkowie w spółce Dyckerhoff w Nowinach koło Kielc. Producent wysokojakościowych cementów, betonów towarowych i produktów specjalnych, mających zastosowanie w różnych obszarach budownictwa z uwagi na reżim sanitarny, związany z pandemią koronawirusa nie organizuje w tym roku tradycyjnego święta z obrzędami dla braci górniczej.
- Cieniem na tym święcie położyły się wydarzenia związane z koronawirusem. W tej chwili mamy wśród pracowników 45 aktywnych przypadków chorych, jedna osoba z naszych pracowników niestety zmarła. Pocieszające jest to, że spośród chorych 32 osoby z naszej załogi wyzdrowiały – mówi Krzysztof Kieres – prezes spółki.
- Ale dla załogi przygotowaliśmy miłe barbórkowe akcenty. O 14.30 odbędzie się msza święta w reżimie sanitarnym, część uczestników będzie na zewnątrz i ksiądz wyjdzie do nich pobłogosławić ich pod koniec ceremonii. Potem, o godzinie 17 połączymy się duchowo, schładzając przygotowane piwo, bo przygotowaliśmy takie drobne zestawy – kufel, dwa piwa, płytę ze śląskimi klimatami i list od zarządu, utrzymany w ciepłym tonie, gdzie podkreślone jest poczucie wspólnoty, żal że nie uda nam się w tym roku spotkać i nadzieja, że w przyszłym roku wrócimy do naszych tradycyjnych obchodów Barbórki – mówi prezes Kieres.