
Co zrobić z oszczędnościami?
Jeśli chcielibyśmy zainwestować swoje pieniądze na dłużej, np. na dwa lata, to w banku możemy liczyć na oprocentowanie na poziomie 4 proc. lub niewiele więcej.

Obligacje skarobwe
W przypadku obligacji skarbowych, wiemy ile będziemy mogli zarobić w pierwszym okresie odsetkowym, czyli w pierwszym miesiącu z 24 miesięcy oszczędzania.
Jak wyjaśnia Turek, o tym ile będziemy mogli na tych papierach zarobić zdecyduje więc RPP. – Konia z rzędem temu, kto dziś trafnie odgadnie jak zmieniać się będą stopy procentowe w perspektywie 2 lat – komentuje.

Obligacje skarbowe czy lokata?
Turek przyznaje, że możemy sprawdzić przewidywania rynkowych graczy. Jednak, jak podkreśla, te potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie.
Jego zdaniem, przy optymistycznym scenariuszu, oferta dwuletnich detalicznych papierów wygląda lepiej niż dwuletnie lokaty oferowane przez banki.
Jednak oprocentowanie lokat jest stałe i z góry znane, a oprocentowanie dwuletnich obligacji dziś możemy jedynie odgadywać na podstawie dostępnych prognoz, które sprawdzić się mogą, ale nie muszą.

Jak zmieni się oprocentowanie depozytów?
Zamiast mrozić pieniądze na długoterminowej lokacie lub kupować dwuletnie obligacje skarbowe, można polować na promocyjne lokaty w bankach.
Jednak takie lokaty i rachunki oszczędnościowe są dziś oferowane na dość krótkie okresy – np. 3 miesiące. Do tego, aby z nich korzystać trzeba nierzadko spełnić szereg dodatkowych wymagań.