
48,9 tys. oświadczeń
W 2023 r. pracodawcy złożyli w powiatowych urzędach pracy w województwie wielkopolskim 48,9 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, a co czwarty taki dokument legalizujący pracę był dedykowany kobietom.

Jak są zatrudniani obcokrajowcy w Polsce?
Zatrudnianie cudzoziemców nad Wisłą odbywa się w ramach zezwolenia na pracę, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę sezonową (od 2018 r.) oraz powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (od 2022 r.).

Specjalne przepisy dla obywateli Ukrainy
– Czasowo, na podstawie przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatele Ukrainy przebywający legalnie na terytorium RP mają swobodny dostęp do rynku pracy, pracodawca ma jednak obowiązek powiadomienia właściwego urzędu o zatrudnieniu danej osoby – podaje GUS.

Ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców
Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem w Polsce obywateli państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zobowiązani są do uzyskania dlań zezwolenie na pracę. W myśl obowiązujących przepisów istnieje jeszcze opcja zatrudnienia cudzoziemców na podstawie wspomnianego wyżej uproszczonego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. W chwili obecnej ta procedura – umożliwiająca zatrudnienie na maksymalnie 24 m-ce – dot. obywateli takich państw jak Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Niemniej jednak prace, które będzie wykonywał cudzoziemiec nie mogą dotyczyć prac sezonowych, na które trzeba uzyskać osobne zezwolenie.