Cyberzagrożenia pod lupą SOC

Materiał informacyjny Orange
Security Operations System (SOC) to Centra Operacji Bezpieczeństwa. Ich główną funkcją, w dużym uproszczeniu, jest wykrywanie i reagowanie na zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni. Jednym z minusów wysoko rozwiniętych technologii, jest równoczesny wzrost internetowych przestępstw. Dlatego w kontrze do działań przestępczych, powstają usługi takie jak SOC. Niezależne od profilu i wielkości prowadzonej działalności, warto pomyśleć o zabezpieczeniu zasobów cyfrowych przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami czy phishingiem.

Jak działa usługa SOC?

W środowisku internetowym dochodzi obecnie do niezliczonej ilości różnego rodzaju ataków. Cyberprzestępstwa są niestety codziennością dla firm i użytkowników indywidualnych. Aby móc skutecznie się im przeciwstawiać, usługi bezpieczeństwa takie jak SOC, wykorzystują nowoczesne technologie. Dzięki nim można natychmiastowo reagować na poszczególne incydenty. Następnie są one analizowane i raportowane, a wszystko to pozwala na skuteczną ochronę danych użytkownika. Zespoły złożone z najlepszych specjalistów, całodobowo monitorują sieć, dzięki temu wszelkie działania ochronne są wdrażane niemal w czasie rzeczywistym. Zespoły te mogą być tworzone jako wewnętrzna struktura w firmie. To jednak zdecydowanie wpływa na wzrost kosztów funkcjonowania np. ze względu na przeprowadzenie odpowiednich szkoleń czy wygospodarowanie i zorganizowanie przestrzeni do pracy. Wiele firm decyduje się więc na wykupienie usługi SOCaaS od firm zewnętrznych, wysoko wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. Są to zdecydowanie mniejsze wydatki dla przedsiębiorstwa. Zespół SOC tworzony jest przez specjalistów m.in. z zakresu analizy danych, inżynierii sieci czy analityków bezpieczeństwa. Każdy członek zespołu ma określoną rolę. Menedżer jako lider bezpieczeństwa nadzoruje pracę całego zespołu. Analitycy bezpieczeństwa poziomu 1, 2 i 3 odpowiadają np. za nadanie priorytetów poszczególnym incydentom, reagują na wydarzenia, neutralizują sytuacje niebezpieczne, przeprowadzają na bieżąco testy ochrony. Łowcy zagrożeń działają w obszarze zaawansowanych cyberataków. Architekci bezpieczeństwa projektują strukturę ochrony, a audytor zgodności czuwa nad przestrzeganiem określonych zasad bezpieczeństwa. W SOC stosowane są różnego rodzaju technologie, a wśród nich np. Security Information and Event Management (SIEM). Dzięki niej można na bieżąco monitorować sieć i analizować zachodzące sytuacje niebezpieczne. Asset Directory umożliwiająca dostęp do środowiska IT użytkownika. Poza tym monitorowanie behawioralne (Visibility Triad) czy technologie dezasemblera i debugowania pomagają specjalistom rozpoznawać, analizować i szybko reagować na cyberataki.

Korzyści i koszty wdrożenia SOC

Najbardziej oczywistą korzyścią z wprowadzenia SOC w strukturę firmy, jest realny wpływ na bezpieczeństwo gromadzonych danych i całej sieci IT. To z kolei przekłada się na budowę zaufania wśród klientów. Dzięki rzetelnej ochronie i szybkiemu reagowaniu działalność przedsiębiorstwa nie będzie narażona na przestoje oraz straty finansowe. Nieuchwycony w porę cyberatak, może bowiem wywołać nie tylko duże szkody w działaniu, ale również w budżecie firmy. Wprowadzenie SOC w formie usługi SOC as a Service, jest zdecydowanie mniej kosztowne niż organizowanie tej komórki na własną rękę oraz dużo prostsze fizycznie. Polega na udzieleniu dostępu do swojego środowiska IT, nie wymaga tworzenia odrębnych stanowisk i wyposażenia w dodatkowy sprzęt. Ponadto dostawca usługi gwarantuje większość niezbędnego oprogramowania i infrastruktury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu