Czy nasze oszczędności w bankach są bezpieczne

Rozmawiała Małgorzata Motor [email protected]
Czy nasze oszczędności w bankach są bezpieczne
Czy nasze oszczędności w bankach są bezpieczne Archiwum
O tym, czy nasze oszczędności w bankach są bezpieczne w rozmowie z Tomaszem Starzykiem, ekonomistą z Bisnode Polska.

- Przedstawiciele organizacji Demokracja Bezpośrednia wystosowali list otwarty do premiera w związku z ostatnimi wydarzeniami na Cyprze. Zapytali m.in. o tempo, w jakim blokowane mogłyby być nasze konta. Czy grozi nam scenariusz cypryjski?

- Nie wierzę w wprowadzenie scenariusza cypryjskiego w Polsce. W Polsce banki są w bardzo dobrej kondycji finansowej. Każdego roku rosną ich przychody i zyski. Cały polski sektor jest stabilny i co najważniejsze, przejrzysty. Oszczędności Polaków na kontach są więc bezpieczne. Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych. Problem Cypru polegał na faktycznej niewypłacalności dwóch największych banków.

- Jaka jest kondycja naszego sektora bankowego?

- Ubiegły rok prawdopodobnie był jednym z najważniejszych w całej powojennej historii dla polskiego sektora finansowego. Polskie banki podobnie jak i wszelkie polskie instytucje finansowe zdały egzamin, co pokazują ich dane finansowe. Pomimo pogłębiającego się kryzysu na świecie w ubiegłym roku osiągnęły najwyższy w historii łączny zysk netto w wysokości ponad 16,2 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost o 4 procent. Oczywiście w tym czasie byliśmy świadkami afery z Amber Gold. Ta podważyła wiarygodność instytucji finansowych w Polsce. Jednak nie na tyle, by zachwiało lub podważyło to wiarygodność całego sektora bankowego. Nadal dwie trzecie z nas ufa bankom.

- Co zatem musiałoby się wydarzyć, byśmy zostali odcięci od naszych kont?

- Żeby spełnił się czarny scenariusz, w pierwszej kolejności banki musiałyby stracić płynność finansową i stać się niewypłacalne. To jednak wydaje się mało prawdopodobne. Choćby ze względu na przejrzystość tego sektora i liczne instytucje, które chronią finanse i działania banków.

- Czy ewentualne odcinanie właścicieli kont od ich oszczędności jest w ogóle zgodne z prawem?

- Państwo nie może tak po prostu skonfiskować oszczędności obywateli bez zgody polskiego parlamentu i zmian w polskiej konstytucji chroniącej własność prywatną. Ale teoretycznie, w razie skrajnej sytuacji, jest możliwe natychmiastowe wstrzymanie bieżących operacji w bankach. Jednak w takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z czasowym wstrzymaniem rozliczeń, a nie konfiskatą oszczędności, a to zasadnicza różnica.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy nasze oszczędności w bankach są bezpieczne - Nowiny

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Swoje mam w getinie a to zdecydowanie za duży bank żebym miała się o cokolwiek martwić.
i
inter
Pieniądze w bankach nie są bezpieczne.W ciągu godziny mogą zoatać zablokowane
f
ferdynand k.
Dopóki Słońce Peru rządzi, nic nam nie grozi.
R
Rockefeller
W polskich bankach?
Nie ma polskich banków.
g
ginek
Bitcoin i tyle w temacie !!! Lichwiarskie banki i złodziejskie rządy mogą Ci wtedy skoczyć .
M
Magnico
Banki bankami. Hakerzy bardzo żadko atakują same banki. Lepiej zaatakować klienta np. małą firmę i wykraść odpowiednie kody. Przy dziesiejszej technice moga nawet zainfekować firmowe komórki aby wykraść smsy z mTanami. Mały jest kompleksowych rozwiązań dla firm, które są także atrakcyjnego cenowo - firma wykupuje usługę dbania o pełne bezpieczeństwo firmowych danych. Zabezpieczyć można praktycznie każdy rodzaj urządzenia – komputery stacjonarne, laptopy, serwery, a nawet smartfony i tablety. Dobrym rozwiąniem jest w tym przypadku pakiet o nazwie PSB jednego z głównych podeucentów oprogramowania antywirusowego. 
j
jestemhugo
To znaczy można wpłacać ale nie wypłacać.
j
jjjjj
prawiczek na focie
j
jestemhugo
Z punktu widzenia pejsatych bankowćów tak.Ponieważ w majestacie ich wydanego prawa możemy zawsze wpłacić,natomiast wypłacić nie koniecznie,a jak już to ze stu np 40%.Reszta zostanie zjąta na rózne cele i gówno nam do naszych pieniędzy.Tak to wygląda czego dowodem jest Cypr,a jak jest w Polsce to obrazować nie trzeba.
k
kumat
Odpowiedź na tytuł brzmi NIE. Nikt nie zagwarantuje nam, że to co trzymamy w banku w razie jakiegoś krysyzu bankowego odzyskamy chociaż w części. Banki po prostu nie mają naszej gotówki, bo udzielają kredytów i inwestują w niepewne inwestycje... 
C
Carlos
Polacy nie boją się o oszczędności bo ich nie mają, kredytów nikt nie zabierze...
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu