
Analitycy z Melbourne Mercer przeanalizowali 37 systemów emerytalnych, które obejmują dwie trzecie światowej populacji. Eksperci wzięli pod uwagę takie czynniki jak adekwatność systemu emerytalnego, jego integralność i zrównoważony rozwój. W rankingu znalazła się również Polska, ale dopiero na 21. miejscu.
Sprawdź, które systemy emerytalne są najlepsze na świecie
Te kraje uzyskały najwyższą ocenę (A lub B).

13. Niemcy
66,1 pkt/ 100
Emerytury Niemców są powiązane z ich dochodami. Wysokość świadczenia pozostaje uzależniona od tego, ile wynosiły zarobki w trakcie kariery zawodowej. Sytuacja komplikuje się w przypadku najuboższych obywateli. Mogą oni ubiegać się o wsparcie z pomocy społecznej, ale nie mają prawa do minimalnej emerytury. Jednocześnie trudno nie docenić dodatkowych, finansowanych przez pracodawców, pracowniczych planów emerytalnych. Cieszą się one dużą popularnością.

12. Szwajcaria
66,7 pkt/ 100
Szwajcarom przysługuje powiązana z dochodami emerytura publiczna, a dodatkowo mają oni prawo do minimalnej emerytury. Pracownicy obowiązkowo przynależą do systemu emerytalnego. Składki, które odprowadzają na świadczenia emerytalne, rosną wraz z wiekiem.
Szwajcarzy mogą też przystąpić do dobrowolnego planu emerytalnego. Mają do wyboru oferty towarzystw ubezpieczeniowych oraz autoryzowanych fundacji bankowych.

11. Irlandia
67,3 pkt/ 100
W Irlandii prawo do emerytury zapewnia zryczałtowane, podstawowe ubezpieczenie społeczne. Daje ono poczucie bezpieczeństwa osobom najuboższym. Ponadto pracownicy mogą odprowadzać dobrowolne składki, które gwarantują im dodatkowe źródło dochodu w postaci emerytury pracowniczej. Obecnie z takiej możliwości korzysta połowa osób pracujących.