Zalety hulajnogi elektrycznej
Hulajnogi elektryczne przeżywają prawdziwy rozkwit. To obecnie bardzo popularny sposób poruszania się po mieście. Nic dziwnego, bo ma on bardzo dużo plusów. Hulajnogi elektryczne są bardzo wygodne ze względu na swój rozmiar. Już same w sobie są niewielkie, a jak jeszcze dodamy możliwość ich złożenia, to otrzymujemy bardzo poręczny środek lokomocji. Z taką złożoną hulajnogą bez problemu wejdziemy do metra czy autobusu lub wsiądziemy do windy. Jeśli podróżujemy nią do pracy, spokojnie damy radę przechowywać ją w biurze bez sprawiania kłopotów współpracownikom. W tej kwestii hulajnogi mają zdecydowaną przewagę nad rowerami, które do najporęczniejszych nie należą.
Najlepsze hulajnogi elektryczne
Kolejną ogromną zaletą hulajnóg i jednocześnie przewagą nad rowerami jest to, że jadąc na tej pierwszej praktycznie się nie zmęczymy. Hulajnoga elektryczna jedzie sama, nie wymaga od nas żadnej pracy poza kontrolą kierunku i prędkości. To bardzo ważne w sytuacji kiedy nie chcemy się spocić podczas jazdy lub nie mamy się gdzie odświeżyć po podróży. Siedzenie w pracy czy na spotkaniu po spokojnej nawet jeździe rowerem może być mało komfortowe. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób z kiepską formą fizyczną, dla których dłuższy spacer czy jazda na rowerze oznacza zadyszkę po kilku minutach.
Hulajnoga, co oczywiste, jest także zdecydowanie lepszym sposobem na poruszanie się po mieście od samochodu. Przede wszystkim nie stoimy w korkach, co pozwala zaoszczędzić nam mnóstwo czasu i nerwów. Nie trzeba szukać miejsca do parkowania – ponownie oszczędzamy dodatkowe minuty, a także pieniądze, o ile oczywiście planujemy dotrzeć do strefy płatnego parkowania. Jeśli chodzi o szybkość dotarcia na miejsce hulajnoga wygrywa także z komunikacją miejską, która również może utknąć w korku, a dodatkowo jeździ wyznaczoną trasą, która może być dla nas po prostu nieoptymalna. No i jadąc na tego typu jednośladzie nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. To również ogromna zaleta hulajnogi elektrycznej, o którym czasami możemy zapomnieć.
Zabierz ze sobą wszystko, co potrzebujesz!
Wady hulajnogi elektrycznej
Niestety nie jest tak, że hulajnogi elektryczne mają same zalety. Gdyby tak było, praktycznie każdy posiadałby już taki sprzęt. Jeśli zdecydujemy się na tego typu środek transportu, trzeba być przygotowanym na pewne niedogodności. Przede wszystkim jesteśmy zależni od pogody, podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze. W ulewny deszcz czy przy niskich temperaturach jazda na hulajnodze elektrycznej zdecydowanie nie będzie należała do przyjemnych. Oprócz tego, poruszamy się mimo wszystko wśród samochodów, więc wdychamy spaliny. Ponadto nigdy nie możemy być pewni jakości nawierzchni. O ile jeszcze jedziemy po nowej ścieżce rowerowej to wszystko jest w porządku. Kiedy jednak przyjdzie nam jechać po nierównym chodniku, kostce brukowej lub napotkamy wysokie krawężniki, jazda jest o wiele trudniejsza i o wiele mniej przyjemna. To zdecydowana wada hulajnogi elektrycznej.
Rowery elektryczne alternatywą dla hulajnogi
A skoro już jesteśmy przy chodnikach i ścieżkach rowerowych, należy pamiętać o przepisach, które obowiązują użytkowników hulajnóg elektrycznych. Nie wszędzie można się bowiem nią poruszać. Jeśli mamy do dyspozycji ścieżkę rowerową, to właśnie nią powinniśmy jechać. Jeśli takowej nie ma w pobliżu, użytkownik hulajnogi może jechać po ulicy, o ile obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30km/h. Jeśli jest wyższe, konieczne jest korzystanie z chodnika. I tu pojawia się kolejna wada hulajnogi elektrycznej, mianowicie podróżowanie wśród pieszych. Jest to bardzo uciążliwe dla obu stron. Istnieje także ryzyko, że na kogoś wpadniemy, co może skończyć się bardzo źle. No i jazda po zatłoczonym chodniku uniemożliwia rozwijanie zbyt dużych prędkości, więc czas podróży znacznie się wtedy wydłuża.
Posiadając własną hulajnogę elektryczną trzeba też pamiętać o jednej rzeczy – dbaniu o jej naładowanie. Jeśli chcemy regularnie jeździć nią do np. pracy czy na uczelnię, nie możemy o tym drobnym fakcie zapomnieć. Dlatego należy się upewnić, że zawsze będziemy mieli możliwość podpięcia naszego jednośladu do prądu. To też zajmuje czas. W zależności od modelu naładowanie akumulatora może zająć od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Należy wziąć to pod uwagę decydując się na podróżowanie za pomocą hulajnogi elektrycznej.
Cena hulajnogi elektrycznej – opłaca się zainwestować?
Osoby zaczynające swoją znajomość z hulajnogami elektrycznymi mają do wyboru dwie opcje: kupić własny sprzęt lub zdecydować się na wypożyczanie hulajnogi miejskiej. Jednak nie wszystkie miasta oferują taką możliwość. Wtedy pozostaje kupienie takowej na własność. Jeśli wiemy, że będziemy często korzystać z hulajnogi elektrycznej, to zakup zdecydowanie się opłaca. Choć jest to dość spory jednorazowy wydatek, na dłuższą metę na pewno się zwróci. Jaka jest cena hulajnogi elektrycznej? Jak w przypadku każdego sprzętu odpowiedź brzmi: to zależy.
Hulajnogi tradycyjne
Hulajnogi elektryczne różnią się bowiem od siebie. Przede wszystkim wszystko zależy od materiałów z jakich jest wykonana. Wiadomo, że im lepszy sprzęt tym wyższa cena. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- moc silnika
- maksymalna prędkość
- maksymalny kąt nachylenia terenu pod który podjedzie hulajnoga
- czas ładowania
- zasięg na jednym ładowaniu
- waga
Można do tej listy jeszcze dopisać wyposażenie dodatkowe. To wszystko wpływa na ogólną cenę hulajnogi elektrycznej. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, co jest dla niego ważne i na co zwróci uwagę wybierając własny sprzęt.
Wygodne obuwie to podstawa!
Jeśli chodzi o kwoty, to najtańszą hulajnogę w markecie ze sprzętem RTV/AGD dostaniemy już za nieco ponad 1000zł. Zazwyczaj do wyboru mamy kilkanaście lub kilkadziesiąt modeli. Im lepsze parametry tym drożej. W tego typu sklepie maksymalna cena hulajnogi elektrycznej sięga nawet 7000-8000 złotych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić swoją hulajnogę w profesjonalnym sklepie. Tam również można znaleźć egzemplarze za 1000-2000 złotych. Jednak górna półka to już wyższa szkoła jazdy, a najdroższe modele są w cenie samochodu i kosztują po 20-30 tysięcy. Te są już jednak przeznaczone dla starych wyjadaczy. Przeciętnemu Kowalskiemu, który potrzebuje hulajnogi żeby dostać się do pracy, zdecydowanie wystarczy „marketowy” sprzęt.
Nie żyje Kris Kristofferson
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?