
Zarobki seniorów różnią się w zależności od stanowiska. Firma Personnel Service sprawdziła, które zawody cieszą się największą popularnością wśród osób po 60. roku życia oraz jakie stawki na rękę oferują pracodawcy.
Zobacz, czy opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.

10. Pomocnik w małym punkcie kulinarnym
Przeciętne zarobki: 12,7 – 17 zł/h netto
W 2019 r. w Polsce żyło 16,6 mln osób aktywnych zawodowo – wynika z danych GUS. 8,3% pracujących Polaków stanowiły osoby w wieku emerytalnym. (Kobiety osiągają go w wieku 60 lat, a mężczyźni – w wieku 65 lat.)

9. Stróż nocny
Przeciętne zarobki: 12,8 – 13 zł/h netto
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą pracować bez obaw, że ich wynagrodzenie wpływie na wysokość świadczenia emerytalnego. Gwarantuje to Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dn. 17 grudnia 1998 roku. Seniorzy na „wcześniejszej” emeryturze powinni natomiast ostrożnie podchodzić do zatrudnienia.

8. Sprzątaczka w biurowcu
Przeciętne zarobki: 12,8 – 13,5 zł/h netto
Seniorzy wykonujący prace proste są w stanie zarabiać nawet 35 zł za godzinę pracy, ale większość najpopularniejszych wśród osób starszych stanowisk jest gorzej opłacana.
- Słabsze zarobki przypadają stróżom nocnym i sprzątaczkom w biurowcach. Wtedy wynagrodzenie oscyluje wokół minimalnej i waha się od 12,8 do 14 zł netto – przyznaje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.