Jakie będą konsekwencje Brexitu dla polskich firm?

(red.)
Wielka Brytania rozwodzi się z Unią Europejską. Większość polskich przedsiębiorców nie obawia się konsekwencji tego kroku
Wielka Brytania rozwodzi się z Unią Europejską. Większość polskich przedsiębiorców nie obawia się konsekwencji tego kroku pixabay
57,4 procent przedsiębiorców nie obawia się wpływu konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na działalność własnej firmy.

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Business Centre Club wśród swoich członków. Ci, którzy stwierdzili, że Brexit odbije się w przyszłości negatywnie na ich biznesie (42,6 proc.) wskazują przede wszystkim na takie zagrożenia, jak wprowadzenie procedur celnych, ograniczenia prawne we współpracy z tamtejszymi spółkami oraz niestabilność kursów walutowych przez co najmniej kilka miesięcy. Za tym kryje się utrudniony dostęp do rynku, wyższe koszty i wydłużenie czasu dostaw, a w konsekwencji zmniejszenie inwestycji i niższe zyski.

Przedsiębiorcy wymieniają również bardziej globalne konsekwencje, takie jak: osłabienie Unii Europejskiej w zakresie przestrzegania zasad traktatu przez jej członków, ze wszystkimi tego konsekwencjami, także z możliwym rozpadem wspólnego, europejskiego projektu; niekorzystny wpływ na rynek kapitałowy, mniej euro do wspólnej unijnej kasy na dotacje, a nawet recesję.

Na pytanie jakie będą konsekwencje Brexitu w szczególności dla polskiej gospodarki, przedstawiciele firm odpowiadają: zmiana unijnego budżetu i zmniejszenie dotacji z UE dla Polski, zmniejszenie eksportu do Wielkiej Brytanii, wyższe koszty obsługi polskiego długu, spadek konkurencyjności polskich produktów, powrót wielu Polaków do kraju, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie transferów pieniężnych, dalsza marginalizacja Polski w strukturach Unii.

Przedsiębiorcy dostrzegają jednak również pozytywy, jak choćby to, że gospodarka dostanie nowy silny bodziec do rozwoju, zwiększy się dostępność pracowników w Polsce w związku z powrotem części emigrantów z Wielkiej Brytanii, możliwość silniejszego zaakcentowania obecności Polski w UE.

Zdaniem części ankietowanych przedsiębiorców, Brexit nastąpił z powodu zniesmaczenia brytyjskich wyborców systemem biurokratycznym istniejącym w Unii Europejskiej, brakiem pragmatyzmu rządzących i niedocenianiem ekonomicznych potrzeb Europy dla osiągnięcia gospodarczego wzrostu.

Źródło: Business Centre Club

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie będą konsekwencje Brexitu dla polskich firm? - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu