
Brak kapitału przekreśla mój start
Bzdura. Po pierwsze nie każdy biznes wymaga kapitału startowego, jednak jeśli twój pomysł nie może się bez niego obyć, wystarczy że skorzystasz z dofinansowania do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, oferowanego w ramach jednego z cyklicznych tego typu programów. Wbrew powszechnemu mitowi, dysponując odpowiednio przygotowanym wnioskiem i racjonalnym biznesplanem, masz ogromną szansę uzyskać wsparcie. A, że wymaga to wypełnienia i złożenia wielu dokumentów – cóż, czy powierzyłbyś swoje pieniądze osobie, która chce prowadzić biznes, a nie potrafi załatwić prostych spraw urzędowych? No właśnie.

4. Koszty nie pozwolą mi rozwijać biznesu
Istotnie, koszty działalności gospodarczej w Polsce są stosunkowo wysokie, lecz jednocześnie istnieje wiele możliwości na ich zoptymalizowanie, zwłaszcza w początkowej fazie. Przede wszystkim przez pierwsze dwa lata przysługuje Ci preferencyjna wysokość składki ZUS (30% od średniej krajowej), a jeśli jesteś studentem możesz tę składkę ominąć bez ryzyka przystępując do jednego z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości.
Jeżeli pracujesz głównie zdalnie, koszty możesz obniżyć poprzez wynajęcie wirtualnego biura, z którego korzystasz tylko wówczas, gdy jest taka konieczność. Pamiętaj również, że wiele płatności związanych z wynajęciem mieszkania, transportem, czy zakupem sprzętu możesz odliczyć od podatku jako koszty uzyskania przychodu. Prawdziwy innowacyjny przedsiębiorca zawsze znajdzie rozwiązanie pozwalające na optymalizację kosztów.