Odbierz bonusowe 600 złotych! Mało osób o nim wie. Podpowiadamy, jak zyskać ten zasiłek

redpp
Wideo
od 16 lat
Mało kto wie o specjalnym zasiłku wynoszącym ponad 600 złotych miesięcznie. Wbrew pozorom otrzymanie go nie jest trudne, konkretne osoby otrzymają go bez większego problemu. Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może się starać o dodatkowe wsparcie?

Spis treści

Ważny zasiłek dla bezrobotnych

Niezwykle istotnym świadczeniem społecznym jest bez wątpienia zasiłek dla bezrobotnych. W swoim założeniu ma on zapewnić niezbędne wsparcie finansowe tym osobom, które są w kryzysie pracowniczym - straciły pracę, a zatem straciły źródło stałego dochodu. Zasiłek ten stanowi zabezpieczenie dla bezrobotnych tak, aby mogli przejść przez czas kryzysu, a także, aby znaleźli odpowiednie zatrudnienie. Zasiłek dla bezrobotnych to podstawowe wsparcie finansowe na pokrycie codziennych kosztów życia, co obejmuje możliwość opłacenia rachunków, czynszu, zakupu żywności czy dokonania innych podstawowych i niezbędnych wydatków.

Poszukiwanie pracy a zasiłek dla bezrobotnych

Otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z aktywnym szukaniem pracy. Bez tego nie można kontynuować otrzymywania świadczenia. Dlatego też osoby bezrobotne mają obowiązek regularnie zgłaszać się do urzędu pracy, gdzie przedstawiają odpowiednią dokumentację potwierdzającą, że poszukują pracy i uczestniczą np. w programach szkoleniowych. Dzięki temu wsparciu bezrobotni są aktywnie motywowani do znalezienia zatrudnienia.

Warunki otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych

Otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych jest możliwe, jeśli:

  • Utrata pracy nie jest zależna od winy bezrobotnego;
  • Trwa aktywne poszukiwanie pracy;
  • Bezrobotny zgłasza się do urzędu pracy;
  • Spełnione są inne wymogi instytucji wypłacającej zasiłek.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Dodatek do niego

Zasiłek ten wynosi 1304,10 zł brutto - przez pierwsze trzy miesiące. Po tym czasie wsparcie spada do kwoty 1024,10 zł brutto. Kwota ta nie jest zbyt wielka, dlatego warto zapoznać się z możliwością otrzymania miesięcznie ponad 600 złotych dodatku!

Czym jest dodatek aktywizacyjny?

Tzw. dodatek aktywizacyjny jest skierowany do osób, które straciły pracę. Jest to forma docenienia tego, że bezrobotni aktywnie walczą o powrót na rynek pracy. Zasiłek jest przyznawany przez Polski Urząd Pracy - i to niezależnie od wieku czy dochodów. Świadczenie otrzymują po prostu osoby po stracie pracy. Co więcej, nie jest tu konieczne posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Dodatek aktywizacyjny jest wypłacany niezależnie od zasiłku dla bezrobotnych.

Dodatek aktywizacyjny po znalezieniu pracy

Wsparcie w postaci ponad 600 złotych obowiązuje również wtedy, gdy zostaniemy skierowani do pracy przez Urząd Pracy. Otrzymamy świadczenie podczas podejmowania pracy w niepełnym wymiarze czasu obowiązującego w danym zawodzie lub na danej służbie. Inaczej mówiąc, dodatek ten przysługiwać nam będzie również po znalezieniu pracy tak długo, jak nasze wynagrodzenie będzie niższe od minimalnego. Wtedy też wysokość świadczenia stanowić będzie różnicę pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a faktycznym.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny jest zależny m.in. od wysokości zasiłku w danym roku. To dlatego, że stanowi on 50% wysokości zasiłku podstawowego. Dlatego też, jeśli zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1304 zł, wartość dodatku aktywizacyjnego netto nie może przekroczyć kwoty 652 zł netto.

Przedstawiamy typy instytucji i konkretne fundacje, które pomagają osobom z długami. Jak pomogą wyjść z zadłużenia? Oto szczegóły! >>>>>

Długi wiszą Ci nad głową? Możesz teraz odebrać pomoc od spec...

Kto nie otrzyma dodatku aktywizacyjnego?

Nie każdy ma prawo do starania się o dodatek aktywizacyjny. Nie mogą tego robić:

  • Osoby na urlopie bezpłatnym;
  • Osoby pracujące u zagranicznego pracodawcy;
  • Osoby zatrudnione u tego samego pracodawcy, u którego były zatrudnione przed rejestracją w urzędzie pracy;
  • Jeśli między umowami o pracę obowiązuje przerwa trwająca dzień roboczy, a w tym czasie dana osoba nie dokonała rejestracji w PUP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odbierz bonusowe 600 złotych! Mało osób o nim wie. Podpowiadamy, jak zyskać ten zasiłek - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu