
Na podstawie wprowadzanych do kodeksu pracy nowych przepisów o pracy zdalnej, od 1 marca 2023 r. między innymi każdy pracownik zyska prawo do 24 dni pracy zdalnej na żądanie w ciągu roku kalendarzowego.

Pierwsza od dawna poważna nowelizacja kodeksu pracy, zawierająca przepisy o pracy zdalnej, kończy swój byt legislacyjny a nowe normy prawa pracy powinny zacząć obowiązywać od 1 marca 2023 roku.

Przepis o pracy zdalnej na żądanie ma być stosowany w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika, choćby koniecznością opieki nad chorym dzieckiem czy innym członkiem rodziny. Ale nie tylko - czasami np. konieczna jest nasza obecność w domu na czas usuwania awarii czy np. wymiany okien. Nie zawsze jest możliwe wtedy skorzystanie z urlopu na żądanie - czy potrzeba brania urlopu - wtedy można skorzystać z pracy zdalnej na żądanie i pracować z domu.

Zdaniem działaczy związkowych przy okazji tej nowelizacji powinny być wpisane do kodeksu przepisy o prawie pracownika do bycia off, bo wiąże się ono bezpośrednio z pracą zdalną - to ona najbardziej rozmywa granicę między pracą a życiem prywatnym, sprawiając, że pracodawcy żądają wręcz odbierania telefonów służbowych przez okrągłą dobę czy reagowania na okrągło przez cały czas na służbowe e-maile.