
Głównym czynnikiem napędzającym rozwój usług kolokacji, zwanej też hotelingiem, jest zwiększenie kontroli nad kosztami operacyjnymi przez klientów przy jednoczesnym korzystaniu z dodatkowych usług wsparcia informatycznego. To wygodne rozwiązanie, szczególnie że firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na stworzenie własnej serwerowni, dysponującej właściwą mocą obliczeniową oraz zabezpieczeniami przed przerwami w dostawach energii czy skutkami fizycznych katastrof.

Zdaniem ekspertów z firmy badawczej, rynek kolokacji już teraz jest bardzo konkurencyjny, a wielu dostawców inwestuje w nowe obiekty i rozbudowuje istniejące, aby sprostać zapotrzebowaniu rynku.

Rozbudowa istniejących kampusów data center bywa bardziej opłacalna inwestycyjnie, niż modernizacja obiektów działających na rynku od ponad dekady, kiedy zrównoważony rozwój i podnoszenie efektywności energetycznej odsuwane były na dalszy plan. Dziś zdecydowana większość działających w Unii Europejskiej centrów przetrwania danych nie spełnia standardów i wymaga kosztownych działań modernizacyjnych infrastruktury czy systemów do zarządzania i utrzymywania data center.

O tym, gdzie będzie powstawać najwięcej nowych data centers zadecydują warunki stworzone przez władze. Kluczowymi czynnikami będą udostępnienie gruntów inwestycyjnych wyposażonych w infrastrukturę energetyczną i telekomunikacyjną oraz ułatwienia proceduralne na polu legislacyjnym.