Pociąg ma opóźnienie? Sprawdzamy, dlaczego nie jest punktualny. Urząd Transportu Kolejowego podał dane

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W II kwartale 2023 r. poziom punktualności pociągów pasażerskich wyniósł 91,1%, a towarowych 53,5% – podał Urząd Transportu Kolejowego.
W II kwartale 2023 r. poziom punktualności pociągów pasażerskich wyniósł 91,1%, a towarowych 53,5% – podał Urząd Transportu Kolejowego. Adam Jankowski / Polska Press
Czy polskie pociągi są punktualne? Chyba każdemu z nas zdarzyło się czekać na pociąg, który nie przyjechał na czas. Jak często to się zdarza i jaki są tego powody? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, pomiarów i obliczeń. Dane takie zbiera Urząd Transportu Kolejowego. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, jak często pociągi przyjeżdżały opóźnione.

Spis treści

Czy pociągi często przyjeżdżają opóźnione? Tak było w ostatnich miesiącach. Mamy dane za kwiecień, maj i czerwiec 2023 r.

W II kwartale 2023 r. poziom punktualności pociągów pasażerskich wyniósł 91,1%, a towarowych 53,5%. Stanowi to wzrost punktualności pasażerskiej o 0,2 punktu procentowego i towarowej o 5,1 punktu procentowego w porównaniu do I kwartału 2023 r. Łącznie przewoźnicy uruchomili ponad 464 tys. pociągów pasażerskich oraz blisko 100 tys. pociągów towarowych – podał Urząd Transportu Kolejowego.

II kwartał to trzy miesiące: kwiecień, maj i czerwiec. Oznacza to, że w tym czasie zdecydowana większość jednostek pasażerskich przyjeżdżała do stacji końcowej przy opóźnieniach nie wyższych, niż 5 minut i 59 sekund.

Najwyższy poziom punktualności pociągów pasażerskich w II kwartale odnotowano w kwietniu – 92,4%. W kolejnych miesiącach odnotowano spadek tego wskaźnika do 91,8% w maju i 89,1% w czerwcu - dowiadujemy się z oficjalnej informacji UTK.

W marcu nastąpiła korekta rozkładu jazdy w marcu. Z tego powodu w kwietniu i maju punktualność pasażerska miała się poprawić.

- Trwające prace w obszarze warszawskiego węzła kolejowego, a także zdarzenia losowe i pojawiające się problemy z taborem czy zjawiskiem wydłużonego lokowania podróżnych na stacjach linii nr 20 przełożyły się na niższe niż w poprzednich latach wyniki punktualności u przewoźników korzystających z warszawskiego węzła kolejowego - powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Które pociągi w Polsce są najbardziej punktualne?

Jeśli porównać przewoźników pasażerskich z codziennym rozkładem jazdy, wówczas okaże się, że w II kwartale najbardziej punktualna była PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o. Współczynnik punktualności miał wynieść 98,5%.

Główny przewoźnik dalekobieżny, czyli „PKP Intercity” wypracował 73,5%. To o 0,5 punktu mniej, niż w I kwartale 2023 r.

Dlaczego pociągi mają opóźnienia i nie są punktualne?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. posiada specjalna instrukcję, wg której opisuje się przyczyny opóźnień. Te są podzielone na konkretne grupy. Jeżeli opóźnienia były większe, niż 6 minut wówczas zarządca infrastruktury ma je odpowiednio sklasyfikować. Najczęściej były to:

  • naprawa lub wymiana na skutek awarii (poza tym korzystanie z pomocy innych lokomotyw) – 160,2 tys. min (w tym 395 przypadków opóźnień o czasie trwania minimum 60 min),
  • wydłużony czas przejazdu – 76,9 tys. min (w tym 3 przypadki opóźnień o czasie trwania minimum niż 60 min),
  • opóźnienia wtórne na sieci PKP PLK S.A. spowodowane przez zdarzenie przypisane Przedsiębiorstwu Kolejowemu, od którego przyjmowany jest pociąg – 56,8 tys. min (w tym 136 przypadków opóźnień o czasie trwania minimum 60 min),
  • samobójstwa i wypadki z udziałem ludzi – 49,5 tys. min (w tym 163 przypadków opóźnień o czasie trwania minimum niż 60 min),
  • późne zgłoszenie gotowości do odjazdu – 43,0 tys. min (w tym 93 przypadki opóźnień minimum niż 60 min).

Gdy opóźnienia osiągały powyżej 120 minut, wówczas problemami najczęściej były:

  • naprawa lub wymiana na skutek awarii,
  • skorzystanie z pomocy innych lokomotyw,
  • samobójstwa i wypadki z udziałem ludzi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu