
W 2019 r. pracownicy wielu branż dostali podwyżki. Płace najczęściej szły w górę w tych branżach, w których można zaobserwować deficyt wykwalifikowanych pracowników. Zobacz, którzy pracownicy kończę rok na plusie.

10. Produkcja przemysłowa
51% pracowników z podwyżkami
Dane różnych podmiotów wskazują na deficyt pracowników przemysłowych. Trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych osób sprawiają, że pracodawcy muszą być bardziej elastyczni w kwestii wynagrodzeń. Co druga osoba z branży produkcyjnej w 2019 r. dostała podwyżkę (51%).

9. Farmacja, sprzęt medyczny
51% pracowników z podwyżkami
Rynek farmaceutyczny boryka się z wieloma problemami. Już teraz brakuje farmaceutów, a sytuacji nie poprawia fakt, że liczba aptek spada z w związku ze znowelizowanym w 2018 r. prawem farmaceutycznym. Przepisy zakazują przedsiębiorcom łączenia działalności leczniczej ze sprzedażą leków.
Według danych Ministerstwa Zdrowia na jedną aptekę przypada 2,5 farmaceuty. Tymczasem art. 92 Prawa farmaceutycznego nakazuje, aby w godzinach pracy apteki w placówce przebywał przynajmniej jeden farmaceuta. Absolwenci farmacji nie chcę łączyć swojej przyszłości z pracą w aptece, natomiast chętniej podejmują się jej Ukraińcy z dyplomem. W obszarach związanych z farmacją i wyposażeniem placówek medycznych co drugi pracownik (51%) dostał podwyżkę.

8. Opieka zdrowotna
51% pracowników z podwyżkami
Z dużym niedoborem pracowników borykają się przychodnie i szpitale. Pielęgniarki starzeją się, a nowych osób na ich miejsca brakuje. Wakaty czekają również na pozostałych pracowników służby zdrowia.
Do tego dochodzi niezadowolenie młodych medyków ze struktury wynagrodzeń. Przyszli lekarze zaczęli dawać wyraz swojej frustracji już w 2017 r. podczas licznych protestów. Połowa osób zatrudnionych w opiece zdrowotnej kończy rok z podwyżkami.