
Planujesz podpisać umowę pracy tymczasowej lub umowę na czas określony? Zobacz, czego możesz oczekiwać od pracodawcy. Państwowa Inspekcja Pracy rokrocznie stwierdza liczne niedopatrzenia.

Umowa na piśmie
Jeszcze przed dopuszczeniem do pracy masz prawo do umowy na piśmie. Jeżeli umowa nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca powinien przedstawić ci na piśmie wasze ustalenia odnośnie rodzaju umowy i jej warunków. Zgodnie z art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy brak potwierdzenia na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Pracodawcy grozi za to grzywna.

Nowa umowa na czas określony
Jeżeli masz podpisaną umowę na czas określony, ale w trakcie jej obowiązywania ustalisz z pracodawcą, że czas wykonywania pracy zostanie wydłużony, powinieneś dostać do podpisania kolejną umowę. Zgodnie z polskim prawem uzgodnienie nowego, dłuższego niż pierwotnie zakładano w umowie terminowej okresu wykonywania pracy jest równoznaczne z zawarciem nowej umowy o pracę na czas określony.

Umowa na czas nieokreślony po 33 miesiącach pracy
Umowy zawierane od 22 lutego 2016 r. podlegają nowym przepisom. Maksymalny czas zatrudnienia na podstawie umowy lub kilku umów na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy. Z mocy prawa każda osoba, która była zatrudniona na czas określony 22 lutego 2016 r. lub później, po 33 miesiącach pracy zyskuje automatycznie umowę na czas nieokreślony. W takim przypadku umowa na czas nieokreślony obowiązuje od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy na czas określony.