Przed Polską stoi wiele strategicznych wyzwań w walce o bezpieczeństwo i pozycję. Wzmocnią je inwestycje

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
O finansowaniu inwestycji strategicznych mówił na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. - Rosyjska inwazja na Ukrainę dowiodła wielkiego znaczenia strategicznej infrastruktury państwa dla jego pozycji. W tej kryzysowej sytuacji Polska zyskała status ważnego hubu transportowego, humanitarnego, w naszej części Europy – mówi Paweł Nierada.

Wyzwania stojące przed Polską

Budowa nowych instalacji energetycznych, transportowych, morskich, lotniczych i kolejowych, a także silna armia i elastyczna edukacja – to najważniejsze wyzwania stojące przed Rzeczpospolitą w najbliższej dekadzie. Infrastruktura krytyczna musi być silna, nowoczesna i zapewniająca Polsce z jednej strony niezależność, a z drugiej miejsce wśród najsilniejszych, gospodarczych graczy świata - to wnioski z panelu „Inwestycje w strategiczne obszary zapewniające bezpieczeństwo kraju”, jednej z ważnych dyskusji na gdyńskim Forum Wizja Rozwoju.

Uczestniczący w nim eksperci wskazali wyraźnie, że budowa linii kolejowych, lotnisk czy elektrowni powinna być w czasach napięcia międzynarodowego traktowana zupełnie inaczej, niż w standardowym ujęciu inwestycyjnym. Mówił o tym Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Rosyjska inwazja na Ukrainę dowiodła wielkiego znaczenia strategicznej infrastruktury państwa dla jego pozycji. W tej kryzysowej sytuacji Polska zyskała status ważnego hubu transportowego, humanitarnego, w naszej części Europy. Wskazują na to m.in. wyniki finansowe i realizowane na terenie naszego kraju inwestycje, które powstają, mimo że za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Przykładem jest niedawno ogłoszona inwestycja Intela w naszym kraju. To świadczy o sile, pozycji Polski i przekłada się na postrzeganie naszego kraju przez inwestorów – podkreślał Paweł Nierada.

Transport, logistyka i inwestycja w kolej – klucz do rozwoju

Za kluczowe dla rozwoju bezpieczeństwa państwa uznawane są przedsięwzięcia transportowe, logistyczne, inwestycje kolejowe czy rozbudowa portów morskich.

- O pozycji państwa decyduje jego pozycja w łańcuchu dostaw. Kiedy zależymy od zagranicznych pośredników, tracimy. Dopóki panuje pokój, problem jest niedostrzegalny. Pojawia się, kiedy rozpoczynają się kryzysy. Dlatego Polska musi mieć Centralny Port Komunikacyjny – z uwagi na bezpieczeństwo państwa, swoją niezależność i ważną pozycję w łańcuchu dostaw. A także dlatego, że jest to bardzo dobry biznes – tłumaczył Marcin Horała.

Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Linii Kolejowych wskazał na wagę inwestycji w rozbudowę sieci kolejowych, także w ramach projektu CPK:

- Nie możemy spoglądać na takie inwestycje jedynie pod kątem codziennej konsumpcji dóbr. Transport ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, jego siły oraz przetrwania – tłumaczył Rafał Zgorzelski.

Podobne wnioski towarzyszyły dyskusjom poświęconym sferze energetycznej – budowie elektrowni jądrowych, morskich elektrowni wiatrowych oraz obsługujących je sieci energetycznych a także infrastruktury przesyłu magazynowania gazu, ropy naftowej i rafinowanych paliw.

- Inwestycje w strategiczną infrastrukturę to odpowiedzi na wyzwania, jakie stanęły przed światem. Wiemy już, że energia może być wykorzystywana jako broń. Stąd budowa polskiego koncernu multienergetycznego Orlen, który będzie liczył się w Europie – mówił Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych Orlenu.

- Wyzwaniem dziś jest kompleksowa modernizacja naszej sieci energetycznej, z poważnym udziałem energetyki odnawialnej. A w skali makro – uniknięcie blackoutu – dodawał Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE S.A.

Przed Polską stoi wiele strategicznych wyzwań w walce o bezpieczeństwo i pozycję. Wzmocnią je inwestycje

Należy inwestować w armię i szkolnictwo wyższe

Kadm. Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podkreślił rolę inwestowania w armię oraz szkolnictwo wyższe, w tym wojskowe, odpowiadające na zapotrzebowanie rynku pracy, w tym szeroko rozumianej gospodarki morskiej.

- Starajmy się w Polsce myśleć strategicznie – przygotowywać się nie na dziś, ale jutro, pojutrze. Byśmy byli mniej podatni na całe spektrum zagrożeń ale również wymagania rynku pracy, jego postępującej automatyzacji, usprzętowienie. I najważniejsza kwestia dla bezpieczeństwa państwa - musimy budować armię dziś, bo jeśli przyjdzie moment, że trzeba będzie jej użyć, czasu na jej budowanie już nie będzie – tłumaczył kadm. Szubrycht.

Strategiczne inwestycje, a przyszłość Polski

- Strategiczne inwestycje sprawią, że Polska stanie się I-ligowym państwem w układzie międzynarodowym. Ucieknie z pułapki tzw. średniego wzrostu, wiecznego „podwykonawcy”. Ten proces już trwa i staje się coraz lepiej rozumiany na poziomie gospodarczym, politycznym i społecznym – konkludował wiceminister Marcin Horała.

Finansową rolę w tym procesie uwypuklił Paweł Nierada.

- Każda z inwestycji strategicznych jest wymagająca pod względem finansowym. I każda ma swoją specyfikę – czym innym jest budowa linii kolejowych, terminali portowych, a czym innym budowa elektrowni jądrowej – zauważył wiceprezes BGK. - Tworzenie tzw. twardej infrastruktury wymaga znacznego zaangażowania finansowego. To rola m.in. BGK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu