
To może być przełomowy krok dla polskiej gospodarki. Inicjatywa nabiera tempa
– Jeśli deregulacja zostanie odpowiednio przeprowadzona, może zrewolucjonizować wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego – mówi Jacek Socha z Fundacji Wsparcia Przedsiębiorczości, były wiceprezes PwC w Polsce (2005–2020), minister Skarbu Państwa (2004–2005) w rządzie Marka Belki, gdzie odpowiadał za prywatyzację kluczowych spółek Skarbu Państwa poprzez Giełdę Papierów Wartościowych, w tym PKO BP, PGNiG i Lotos. Jako Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (1994–2004) współtworzył regulacje polskiego rynku kapitałowego.

To może być przełomowy krok dla polskiej gospodarki. Inicjatywa nabiera tempa
Nowym koordynatorem został też Adam Malinowski.
– Przez ostatnie 30 lat Polska dynamicznie się rozwijała, ale biurokracja wciąż stanowi wyzwanie dla wielu firm i obywateli. Deregulacja to szansa na usprawnienie systemu i uwolnienie potencjału naszej gospodarki. Warto czerpać z doświadczeń innych krajów, gdzie przedsiębiorcy aktywnie uczestniczą w projektowaniu nowych przepisów. Jesteśmy najciężej pracującym narodem w Europie. zasługujemy na to. Spotkanie z Rządowym Zespołem Deregulacji oceniam bardzo profesjonalnie i napawa mnie optymizmem na przyszłość – podkreślił Adam Malinowski, Koordynator Projektu SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, Corporate Connections.

To może być przełomowy krok dla polskiej gospodarki. Inicjatywa nabiera tempa
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację, przedłożoną przez ministra – członka Rady Ministrów Macieja Berka. W tym celu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstał specjalny zespół, którym pokieruje minister Maciej Berek. Do zadań zespołu należy koordynacja procesu legislacyjnego dotyczącego projektów dokumentów rządowych wdrażających deregulację, takich jak m.in. wstępna analiza propozycji rozwiązań legislacyjnych. W skład zespołu weszli też ministrowie finansów, rozwoju i technologii oraz prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Deregulacja to największa szansa legislacyjna Polski od 1989 roku. Widzę ogromny potencjał, jaki wiąże się z uproszczeniem prawa i eliminowaniem niepotrzebnych regulacji. Dlatego do udziału w naszej inicjatywie zaprosiliśmy całe społeczeństwo – organizacje przedsiębiorców, mikro, średnie i duże firmy, a także każdego Polaka – powiedział Rafał Brzoska.