
Zwykła pięciozłotówka może być warta wielokrotność swojego nominału, nawet 100 tysięcy złotych! Zanim więc wydasz ją w sklepie, zastanów się, czy nie trzymasz w ręku czegoś wyjątkowego.
Sprawdź, jakie monety są obecnie najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów i zobacz najdroższe i najcenniejsze numizmaty. Szczegóły na kolejnych slajdach.

"Nike" - Rzadka Moneta z Okresu II RP
Moneta pięciozłotowa znana jako "Nike" to najrzadszy pieniądz obiegowy II Rzeczypospolitej. Na awersie widnieje orzeł w koronie, a na rewersie bogini zwycięstwa Nike. Niektórzy kolekcjonerzy są gotowi zapłacić za nią nawet 100 tysięcy złotych.
Bita w srebrze w 1932 roku, ta moneta o nominale 5 złotych jest marzeniem każdego kolekcjonera. Niezależnie od stanu zachowania, wartość monety "Nike" wynosi przynajmniej 25 tysięcy złotych, a w stanie idealnym może osiągnąć ponad 100 tysięcy złotych!

Dukaty Koronne Zygmunta III Wazy - Najdroższa Moneta Świata
Najdroższą monetą na świecie są dukaty koronne Zygmunta III Wazy, zaprojektowane przez medaliera Samuela Ammona. W styczniu 2018 roku, 100 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy zostało sprzedanych za rekordową kwotę 2 160 000 dolarów. Ta bardzo rzadka moneta przyciąga uwagę kolekcjonerów z całego świata.

Wartość Błędnych Monet
Zwykła dwu- czy pięciozłotówka może okazać się znacznie cenniejsza niż jej nominał, jeśli w procesie produkcji wystąpił jakiś błąd. Tego rodzaju wadliwe monety nazywane są destruktami.
Im rzadsza wada, a co za tym idzie, mniej wadliwych monet, tym wyższą cenę zaoferują kolekcjonerzy. Wartością są zwłaszcza te, których usterki powstały na etapie produkcji, a nie później w wyniku zużycia. Kolekcjonerzy podzielili wady na różne grupy, obejmujące błędy wynikające z wady stempla, usterki krążka, przypadki monety bito z krążka przeznaczonego dla innego nominału oraz wady powstałe już w procesie bicia, takie jak hybrydy czy monety z przesuniętym reliefem. Sprawdź, czy w Twoim zbiorze kryje się numizmatyczny skarb!