Spis treści
Fałszywe wiadomości od oszustów
Fałszywe wiadomości w komunikatorach internetowych i e-mailach są bardzo dużym problemem niemal od początku istnienia internetu. Prawie każdy otrzymał kiedyś próbę wyłudzenia danych do konta bankowego lub własnych personaliów na Messengerze lub WhatsAppie. Niestety przestępcy robią się w tym coraz lepsi.
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że oszuści wysyłają fałszywe SMS-y z Allegro, a później pojawiła się nowa fala prób wyłudzeń z wykorzystaniem wizerunku Poczty Polskiej. Tym razem niebezpieczna wiadomość może trafić na twoją skrzynkę e-mail.
Niebezpieczny e-mail z banku
Na skrzynki internautów w całej Polsce trafiają fałszywe wiadomości e-mail z banku BNP Paribas. Jeśli wierzyć treści, informuje on o konieczności zalogowania się na konto w celu odczytania ważnej wiadomości dotyczącej bankowości internetowej. Do maila dołączony został obrazek z logo banku oraz podpis z symbolem własności intelektualnej, co ma nadać autentyczności oszustwu.
Oczywiście, do zalogowania się – teoretycznie dla wygody – dołączony jest specjalny hiperlink, który ma przekierowywać ofiarę na stronę logowania. Kliknięcie w niego przekierowuje jednak do fałszywej witryny logowania do banku. Jeśli ktoś poda tam swoje dane, przestępca może otrzymać dostęp do konta bankowego i np. ukraść pieniądze.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa również ostrzega przed tego typu atakami. Jak podają w swoim komunikacie:
W rzeczywistości link prowadzi do fałszywej strony imitującej portal banku, służącej do wyłudzenia danych logowania do konta bankowego ofiary i w efekcie do kradzieży zgromadzonych na nim pieniędzy.
Jak rozpoznać oszustwo?
- Zobacz, jak zbudowany jest odnośnik. W tym przypadku po kliknięciu w link i wybraniu Kopiuj link pojawia się domena blog.770880520.xyz. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to nic prowadzącego do oficjalnej, bezpiecznej domeny BNP Paribas.
- Jeśli już kliknąłeś w link, spójrz na stronę, do której cię doprowadził. W przypadku tego oszustwa jest to curitiba.mouramadeiras.com/mm/bnpparibas, a nie oficjalna strona banku - bnpparibas.pl.
- Istnieje duża szansa, że taka wiadomość wyląduje od razu w folderze SPAM. W takim przypadku możesz mieć pewność, że nie jest to oficjalny e-mail z prawdziwego banku.
Jeśli znacie kogoś, kto może być podatny na tego typu oszustwa, podzielcie się z nim tym artykułem. Niech jak najwięcej osób będzie ostrzeżonych przed tego typu próbami wyłudzeń ze strony przestępców.
Zobacz również:
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?