![W tych krajach będzie najłatwiej o pracę. Polska w czołówce Europy [ZDJĘCIA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/c9/1c/5c38a0504b8c7_o_large.jpg)

10. Belgia/ Wielka Brytania
Prognozowany wzrost zatrudnienia: +6%
W Belgii bez problemu można znaleźć pracę bez znajomości języka. Agencje zatrudnienia z Polski pomagają w dotarciu do ofert skierowanych do pracowników budowlanych i produkcyjnych, w rolnictwie czy transporcie. Jednocześnie belgijski rynek słynie z respektowanie praw pracowników.
Jednocześnie duże roszady szykują się w firmach, które mają swoje oddziały na terenie Wielkiej Brytanii. Część z nich wyprowadza się w związku z Brexitem, aby obniżyć koszty pracy. Ci pracodawcy, którzy zostają na wyspach, obawiają się odpływu swojej kadry. Niektórzy zapowiedzieli nawet, że pokryją koszty zezwoleń na pobyt, które będą musieli wyrobić ich pracownicy.

9. Finlandia
Prognozowany wzrost zatrudnienia: +7%
Dużą barierę dla osób wyjeżdżających do Finlandii stanowi język, któremu najbliżej jest do estońskiego. Nauka języka fińskiego nie należy do łatwych, a sama Finlandia pod względem zarobków wypada gorzej niż Norwegia czy Szwecja. Wszystko to sprawia, że nasi rodacy chętniej wybierają inne kraje skandynawskie.

8. Bułgaria/ Niemcy/ Irlandia
Prognozowany wzrost zatrudnienia: +8%
W pierwszych miesiącach 2019 r. nasi zachodni sąsiedzi będą inwestować w nowych pracowników. Plany tutejszych firm mogą niepokoić tych przedsiębiorców z Polski, którzy zatrudniają Ukraińców czy Białorusinów. Niemiecki rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla imigrantów, głównie ze względu na wysokie zarobki i dobre warunki socjalne. Ponadto Niemcy planują złagodzić swoją politykę migracyjną, co prawdopodobnie spowoduje odpływ pracowników ze Wschodu, w tym z Polski.
Nowe miejsca pracy powstają również w Irlandii. Głównie za sprawą Brexitu i firm przenoszących swoje siedziby z Wielkiej Brytanii.
Z kolei w Bułgarii do zwiększania liczby pracowników zachęcają najniższe w Europie koszty pracy i podatki.