https://strefabiznesu.pl
reklama

Zaskakujące dane KE. Polska ma wyprzedzić największe gospodarki Europy

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Polska stoi przed szansą dynamicznego wzrostu gospodarczego, który może uczynić ją najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w UE.
Polska stoi przed szansą dynamicznego wzrostu gospodarczego, który może uczynić ją najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w UE. Fot. Adam Jankowski/Polska Press
Polska ma szansę stać się najszybciej rosnącą dużą gospodarką w Unii Europejskiej, jak wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej. Ministerstwo Finansów podkreśla, że kluczowe będą wzrost konsumpcji prywatnej oraz inwestycji. W artykule przyjrzymy się szczegółom prognoz oraz ich wpływowi na polską gospodarkę.

Spis treści

Prognozy wzrostu gospodarczego

Komisja Europejska opublikowała swoje wiosenne prognozy gospodarcze, które wskazują na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki w nadchodzących latach. Według KE, Polska ma osiągnąć wzrost realnego PKB na poziomie 3,3% w 2025 roku oraz 3% w 2026 roku.

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie zaznaczyło, że:

Komisja Europejska (KE) opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze. W przypadku Polski, KE prognozuje wzrost realnego PKB na poziomie 3,3 proc. w 2025 r. oraz 3 proc. w 2026 r. po wzroście o 2,9 proc. zanotowanym w ubiegłym roku. Polska będzie najszybciej rosnącą dużą gospodarką w UE.

Wzrost ten jest nieco niższy od wcześniejszych prognoz, co wynika m.in. z uwzględnienia skutków polityki celnej USA. Niemniej jednak, Polska nadal pozostaje liderem wśród dużych gospodarek UE.

Czynniki wspierające wzrost

Główne czynniki, które mają przyczynić się do wysokiego wzrostu gospodarczego Polski, to wzrost konsumpcji prywatnej oraz inwestycji. KE przewiduje, że konsumpcja prywatna wzrośnie o 3,4% w bieżącym roku, a w 2026 roku osiągnie poziom 2,8%.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że:

Wzrost konsumpcji wynika m.in. z kontynuacji realnego wzrostu wynagrodzeń i dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych oraz malejącej presji inflacyjnej. W zakresie inwestycji, KE prognozuje ich wysoki wzrost: o 6,9 proc. w 2025 r. oraz 5,3 proc. w 2026 r. (po spadku o 2,2 proc. w 2024 r.). KE zakłada znaczący wpływ na wzrost inwestycji finansowanych z funduszy europejskich.

Inwestycje, zwłaszcza te finansowane z funduszy europejskich, mają odegrać kluczową rolę w dalszym rozwoju gospodarczym Polski.

Wyzwania Polski

Pomimo pozytywnych prognoz, Polska stoi przed kilkoma wyzwaniami, które mogą wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego. KE wskazuje na negatywny wpływ eksportu netto oraz możliwe napięcia w handlu międzynarodowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Ministerstwo Finansów zauważa, że:

Według prognoz komisji eksport netto - podobnie jak w ubiegłym roku – będzie miał ujemny wkład we wzrost PKB (-0,6 pkt. proc. w 2025 r. i -0,2 pkt proc. w 2026 r.). Na import pozytywnie wpłynie poprawa popytu krajowego, natomiast eksport nadal będzie w mniejszym stopniu stymulowany popytem zagranicznym ze względu na spowolnienie gospodarcze u głównych partnerów handlowych Polski.

Dodatkowo, KE wymienia jako czynniki ryzyka możliwe opóźnienia w realizacji inwestycji publicznych oraz szybszy wzrost konsumpcji prywatnej.

Inflacja powyżej 3,5 proc.

Prognozy KE dotyczące inflacji i bezrobocia również są istotne dla polskiej gospodarki. Średnioroczna inflacja w Polsce ma wynieść 3,6% w 2025 roku i 2,8% w 2026 roku.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że:

Średnioroczna inflacja w Polsce (mierzona wskaźnikiem HICP) wyniosła w ubiegłym roku 3,7 proc. KE przewiduje, że w 2025 r. wyniesie ona średnio 3,6 proc., a w 2026 r. 2,8 proc. Inflacja bazowa (tj. po wyłączeniu cen energii i żywności) w br. wyniesie 3,2 proc., a w 2026 r. 2,9 proc..

Stopa bezrobocia ma spaść do 2,8% i utrzymać się na tym poziomie do 2026 roku, co jest znacznie poniżej średniej dla UE.

Wydatki na obronę i finanse publiczne

Znaczące wydatki na obronę narodową mają wpływ na sytuację budżetową Polski. KE prognozuje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 6,4% PKB w 2025 roku i 6,1% w 2026 roku.

Ministerstwo Finansów informuje, że:

KE prognozuje, że w latach 2025-2026 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie odpowiednio 6,4 proc. PKB i 6,1 proc. PKB. Istotny wpływ na sytuację budżetową mają znaczące wydatki na obronę narodową. Na 2026 r. Komisja prognozuje redukcję nadmiernego deficytu do 6,1 proc. PKB (o 0,3 proc. PKB).

Działania konsolidujące finanse publiczne mają zostać przedstawione w projekcie budżetu na 2026 rok.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu