Złoto inwestycyjne

Artykuł sponsorowany Mennicy Polskiej
Złoto inwestycyjne wciąż pozostaje jednym z najważniejszych produktów umożliwiających dywersyfikację portfela, zabezpieczenie oszczędności lub zysk finansowy. Pomimo zawirowań gospodarczych wywołanych między innymi przez pandemię SARS-CoV-2 oraz wojnę w Ukrainie, nie spada zainteresowanie tym cennym kruszcem. Podobnie jak jego wartość. Przeciwnie, popyt na złoto inwestycyjne rośnie wśród Polaków – szczególnie od momentu startu galopu inflacji. Jaki produkt warto wybrać, chcąc zacząć inwestować w ten cenny kruszec? Wyjaśniamy!

Złoto inwestycyjne – „papierowe” czy fizyczne?

Pierwszą decyzję, którą trzeba podjąć, chcąc inwestować w złoto, jest wybór jego formy. W przypadku „papierowego” złota mówimy między innymi o ETF-ach (ang. Exchange Traded Fund), czyli notowanym na giełdzie funduszu inwestycyjnym mającym za zadanie naśladować zachowanie giełdowego indeksu złota.

Fizycznym złotem inwestycyjnym są natomiast, zgodnie z definicją art. 121. Ustawy Podatek od towarów i usług, sztabki oraz płytki o próbie co najmniej 995, a także złote monety o próbie minimum 900, wybite po 1800 roku, będące (obecnie lub w przeszłości) obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i sprzedawane po cenie nieprzekraczającej wartości rynkowej złota o więcej niż 80 proc. Do złotych produktów inwestycyjnych nie należą zatem takie wyroby, jak biżuteria czy sztućce.

Którą z tych form złota lepiej wybrać? Dla początkujących inwestorów dużo łatwiejszym rozwiązaniem będzie postawienie na fizyczny kruszec – sztabki złota 50 g, 1 g, 1-uncjowe, monety; i tak dalej. Złoto „papierowe” wymaga pośrednictwa brokera, a jego odsprzedaż może odbywać się tylko za pomocą specjalnych platform. Co więcej, w jego przypadku konieczna jest zapłata 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. W przypadku fizycznego złota sprzedaż odbywa się na warunkach inwestora. Może korzystać z dowolnych aukcji internetowych czy odsprzedawać je osobom fizycznym lub firmom specjalizującym się w skupie kruszców. Nie musi też martwić się koniecznością płacenia podatków.

Gdzie kupować sztabki złota, płytki i złote monety?

Kupując złoto, należy przede wszystkim zwracać uwagę na wiarygodność sprzedawcy. W przypadku odkupu z drugiej ręki czy niezweryfikowanych aukcji internetowych istnieje niestety ryzyko nabycia podrabianego kruszcu. Zaufanym sprzedawcą, a jednocześnie producentem złota inwestycyjnego, jest Mennica Polska – funkcjonuje na rynku menniczym od ponad 255 lat. Oferuje inwestorom wyłącznie oryginalny kruszec najwyższej jakości. W ofercie Mennicy Polskiej można znaleźć produkty o różnej wadze, co umożliwia ich idealne dobranie do swojego budżetu. To między innymi sztabki 50 g, 100 g, 250 g i lżejsze, nawet 1 g.

Złoto inwestycyjne 50 g – duży popyt, dobra cena

Dobrym wyborem zarówno z punktu widzenia łatwości późniejszej odsprzedaży, jak i ceny zakupu, są sztabki złota 50 g. Im cięższe złoto inwestycyjne, tym mniej trzeba zapłacić za każdy 1 gram cennego kruszcu. W związku z tym dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie kupno 1 sztabki złota 50 g, niż pięciu 10-gramowych, nawet w odstępie czasu.

Cięższe sztabki, 50 g wzwyż, to wygodne zabezpieczenie oszczędności oraz przyszłości swojej rodziny. Złoto sprawdza się równo dobrze jako środek krótko-, jak i długofalowej inwestycji. Na przestrzeni lat stale zyskuje na wartości, dzięki czemu sztabki, płytki czy monety są bardzo często zapisywane w spadkach – szczególnie że złoto inwestycyjne charakteryzuje łatwość dziedziczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu