20 lat Polski w Unii Europejskiej: netto Polska zyskała 161,6 mld euro

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że łączny bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej to 161,6 mld euro netto. Suma ta jest efektem potrącenia składek członkowskich od kwoty wsparcia otrzymanego przez Polskę z UE w ciągu ostatnich 20 lat. Większość środków finansowych pochodziła z polityki spójności.

Spis treści

Od momentu przystąpienia do UE 1 maja 2004 roku do końca grudnia 2023 roku, Polska otrzymała od Unii Europejskiej łączną kwotę 245,5 mld euro - informuje Ministerstwo Finansów w raporcie "20 lat Polski w Unii Europejskiej". Po odliczeniu składek członkowskich, które wyniosły 83,7 mld euro, Polska uzyskała netto 161,6 mld euro.

Polska największym beneficjentem transferów z unijnego budżetu

W raporcie czytamy, że "w analizowanym okresie środki unijne stanowiły około 2,1 proc. PKB Polski. Mimo to, były one niższe niż napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), który w latach 2003-2020 osiągnął średnio około 3,4 proc. PKB. Polska, będąc największym beneficjentem transferów z unijnego budżetu w 2021 roku (13,3 proc. transferów brutto), w porównaniu do innych krajów UE, zajmowała niższe pozycje pod względem transferów na mieszkańca oraz w stosunku do PKB".

Ponadto, 65 proc. otrzymanych funduszy przeznaczono na realizację projektów w ramach polityki spójności, skupiając się głównie na poprawie infrastruktury transportowej, energetycznej i społecznej. Kolejne 30 proc. środków Polska otrzymała z tytułu wspólnej polityki rolnej. Z tej puli 2/3 przeznaczono na płatności bezpośrednie dla rolników, a 1/3 na rozwój produkcji rolnej i tworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich.

Unijne pożyczki i emisja obligacji przez UE

Dodatkowo, dzięki reformom sądownictwa na początku 2024 roku, Polska uzyskała dostęp do dodatkowych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy - 25 mln euro w formie dotacji i 35 mld euro w formie pożyczek preferencyjnych. Te środki mają wspierać odbudowę gospodarki po pandemii i zwiększyć jej odporność na przyszłe kryzysy.

W ostatnich latach, szczególnie po Brexicie, znaczenie zyskały unijne pożyczki i emisja obligacji przez UE. Program SURE i preferencyjne pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy stanowią prawie 60 proc. środków z polskiego KPO - informuje raport "Polska 20 lat w UE: Instytucje ważniejsze od funduszy" przygotowany przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A.

Dynamiczny wzrost inwestycji bezpośrednich

Raport podkreśla również, że przystąpienie do UE uczyniło Polskę atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych. Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich wzrosła z 67 mld euro na koniec 2004 roku do 360 mld euro na koniec 2023 roku. Wzrost wartości aktywów zagranicznych w posiadaniu polskich podmiotów, z 63 do 439 mld euro, świadczy o dynamicznym wzroście inwestycji bezpośrednich, z 6 do 91 mld euro.

Dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych umożliwił Polsce import nowoczesnych technologii i know-how, zwiększając stopę inwestycji. Po 20 latach członkostwa w UE, Polska jest gospodarką silnie zintegrowaną z rynkiem międzynarodowym, co odzwierciedla wartość aktywów i pasywów zagranicznych w relacji do PKB, które na koniec 2023 roku wyniosły odpowiednio 58,7 proc. oraz 91,6 proc. PKB. Ekonomiści ING przewidują dalsze wzmacnianie powiązań kapitałowych, szczególnie w zakresie inwestycji bezpośrednich polskich podmiotów za granicą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu