Jak z badań zrobić biznes – ruszył nowy program dla naukowców

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ruszył ogólnopolski program skierowany do naukowców zainteresowanych komercjalizacją zaawansowanych projektów technologicznych i inżynieryjnych. Uczestnicy mają szansę pozyskać inwestorów oraz międzynarodowe kadry menadżerskie wspierające proces transferu technologii. Pierwszy nabór w Polsce potrwa do 30 maja.

Spis treści

Program wspiera naukowców w komercjalizacji zaawansowanych projektów

Operatorem programu jest Fundacja PACTT (Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii), zrzeszająca 100 centrów działających przy uczelniach, instytutach badawczych i PAN.

– Program jest prowadzony przez doświadczony łotewski akcelerator biznesowy Commercialization Reactor, który (…) działa na rynku międzynarodowym od 15 lat. W tym czasie przeprowadził 23 cykle naboru projektów naukowych, w wyniku których powstało 160 interdyscyplinarnych zespołów projektowych i ponad 50 spółek spin-off z dofinansowaniem o łącznej wartości ponad 16 mln euro” – czytamy w komunikacie.

Na mocy podpisanej z Fundacją PACTT umowy, Commercialization Reactor rozpoczął w tym roku oficjalną działalność w Polsce.

Pierwszym etapem programu jest nabór kandydatów, po którym następuje selekcja i opieka nad zespołami. Dla wybranych projektów tworzone są spółki spin-off, których członkami są naukowcy, przedsiębiorcy, inwestorzy oraz – w razie potrzeby – spółki celowe jednostek naukowych zaangażowanych w transfer technologii.

– Główną ideą jest to, by proces osiągania gotowości rynkowej był realizowany przez tworzony specjalnie do tego celu zespół zajmujący się projektem w ramach nowo utworzonej spółki. Dzięki temu twórcy są istotnie odciążeni z funkcji zarządczych i mogą poświęcić się badaniom, efektywnie wspierając projekt od strony naukowej – napisano w komunikacie.

Wsparcie skoncentruje się w najtrudniejszym momencie rozwoju technologii

W pierwszym cyklu naboru poszukiwane są projekty badawcze z obszaru Deep Tech – rozwiązujące złożone wyzwania technologiczne i mające potencjał wpływu na gospodarkę i społeczeństwo. Zostanie wyłonionych 40 projektów, a kolejny nabór obejmie drugie 40. Zgłoszenia przyjmują akademickie centra transferu technologii.

– W polskim środowisku naukowym pokutuje niestety przekonanie, że technologie opracowane na uczelniach powinny być rozchwytywane przez przedsiębiorców i inwestorów. Tak jednak się nie dzieje. (…) Kłopot w tym, że uczelnie mają bardzo ograniczone możliwości prowadzenia badań wdrożeniowych, które podnoszą poziom gotowości technologicznej i przybliżają wynalazki do rynku. Potrzeba nie tylko środków finansowych, ale właściwych programów, które wspierają badaczy i uczelnie na etapach osiągania przez wynalazki gotowości rynkowej – powiedział prezes Fundacji PACTT dr Robert Dwiliński.

Dodał, że program zapewnia kompleksowe wsparcie właśnie na tym najtrudniejszym etapie – gdy naukowcy osiągnęli już pewien poziom gotowości technologicznej, ale nie są jeszcze w stanie samodzielnie przekroczyć progu komercjalizacji, a inwestorzy nie są gotowi na zaangażowanie kapitałowe.

W ubiegłym roku do Commercialization Reactor dołączyli m.in. dr Michał Krajewski i dr hab. Łukasz Tymecki z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy z nich pracuje nad nowymi rodzajami ogniw sodowo-jonowych, drugi rozwija technologię szybkiego oznaczania poziomu kreatyniny u pacjentów dializowanych.

– W tym programie ważne jest to, że uzyskujemy kompletne kompetencje potrzebne do tego, by dokonać transferu technologii do otoczenia. Ja mogę zajmować się projektem od strony badawczej. Jednocześnie mam przydzielonego do współpracy partnera, który zajmuje się całą sferą biznesową, finansowaniem, komercjalizacją, koordynowaniem procesów wdrożeniowych. To w mojej opinii, niezwykle cenna inicjatywa, bardzo potrzebna w trudnych polskich realiach współpracy nauki z biznesem – zaznaczył dr hab. Tymecki.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu