200 mln zł na dekarbonizację, cyfryzację i GOZ. Ruszył konkurs Orlenu i NCBR

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rozpoczęto nabór wniosków do trzeciej edycji konkursu NEON, będącego wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Grupy ORLEN. Z budżetem niemal 200 milionów złotych, konkurs ten ma na celu wspieranie innowacyjnych rozwiązań w obszarach dekarbonizacji, cyfryzacji oraz gospodarki obiegu zamkniętego.

Wspólne Przedsięwzięcie NCBR i ORLEN

Konkurs NEON jest efektem współpracy pomiędzy NCBR a Grupą ORLEN, mającej na celu wspieranie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Inicjatywa ta jest skierowana do instytutów, uczelni oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą ubiegać się o współfinansowanie swoich projektów.

– Program NEON jest wspólnym przedsięwzięciem w ramach współpracy Orlenu z NCBR-em. Jest to przedsięwzięcie, które dedykowane tematycznie do instytutów, uczelni oraz małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach którego oczekujemy składania wniosków o współfinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w dedykowanych tematach, które zostały wyspecyfikowane w regulaminie tego konkursu. Tematy są powiązane z naszą strategią 2035, w związku z czym podstawą to dekarbonizacja, cyfryzacja oraz gospodarka obiegu zamkniętego – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl dr inż. Arkadiusz Majoch, dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Technologii w Orlenie.

Orlen, jako lider w branży energetycznej, widzi w rozwoju własnych technologii klucz do sukcesu. Współpraca z NCBR pozwala na wspieranie innowacyjnych rozwiązań, które nie są jeszcze na odpowiednim etapie rozwoju technologicznego.

– Orlen jest firmą, która upatruje element sukcesu w rozwoju własnych technologii poprzez współpracę naukową z właśnie środowiskiem nauki. W związku z tym zdecydowaliśmy się na to, żeby finansować, współfinansować tego typu zamierzenie, innymi słowy, aby wesprzeć te podmioty, które mają innowacyjne rozwiązania, ale nie na odpowiednim jeszcze etapie rozwoju technologicznego, aby aplikowały, aby zgłosiły do nas ten zamiar i jako wsparcie z NCBR-em będziemy mogli takie właśnie aplikacje oceniać – dodaje.

Nowości w trzeciej edycji konkursu

Trzecia edycja konkursu NEON przynosi ze sobą kilka istotnych zmian, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności i dostępności dla potencjalnych wnioskodawców. Jedną z kluczowych nowości jest zmiana w zakresie wdrożeń projektów.

– Połączyliśmy siły i o to dzisiaj rozmawiamy na temat tego trzeciego konkursu NEON. Jest to nowe doświadczenia, nowa wiedza, natomiast korzystając tutaj z naszych doświadczeń, myślę, że pójdzie to łatwo, ponieważ nie jest to pierwszy konkurs, który organizujemy – tłumaczy Strefie Biznesu Karolina Roethel-Gaida, koordynator projektu, NCBR.

– Dużo szerszy zakres tematyczny, wdrożenie przez wnioskodawców nie jest obligatoryjne, jak to było dotychczas, to znaczy wdrożenie rezultatu projektu nie jest obligatoryjne, ale nie odpowiada za nie wnioskodawca tylko Orlen i to jest dużą nowością – dodaje.

Zmiana ta ma na celu ułatwienie procesu wdrażania innowacyjnych rozwiązań, co jest szczególnie ważne dla podmiotów, które do tej pory miały trudności z przeskalowaniem swoich technologii.

Znaczenie konkursu dla przemysłu i nauki

Konkurs NEON jest istotnym elementem strategii Orlenu, który ma na celu wspieranie innowacyjnych rozwiązań w kluczowych obszarach technologicznych. Współpraca z NCBR umożliwia ocenę i wsparcie projektów, które mogą przyczynić się do rozwoju technologicznego i przemysłowego w Polsce.

– Mam nadzieję, że ta trzecia edycja konkursu będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem i w związku z tym otrzymamy ciekawe wnioski, które zostaną po ewaluacji pozytywnie ocenione i będziemy mogli podpisać umowę, realizować projekt, przygotować się do wdrożenia – zaznacza Majoch.

– Ma to dosyć istotne znaczenie dla tych podmiotów naukowych czy przemysłowych, które mienią się być podmiotami wynalazczymi, innowacyjnymi. Natomiast brakowało im do tej pory możliwości, warunków do tego, żeby przeskalowywać swoje technologie, a tutaj taka możliwość występuje – wyjaśnia.

Jednocześnie przypomina, że Orlen dysponuje własnym Centrum Badawczo-Rozwojowym, które stanowi idealne środowisko do testowania i rozwijania nowatorskich technologii.

Budżet i zakres tematyczny konkursu

Budżet konkursu NEON wynosi 200 milionów złotych, z czego 196 milionów jest przeznaczone bezpośrednio na finansowanie projektów. Tak znacząca kwota ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby wnioskodawców.

– Budżet wynosi 200 milionów, z czego 196 milionów jest bezpośrednio przeznaczone na finansowanie projektów. To jest dosyć wysoką kwotą, dlatego liczymy też na duże zainteresowanie wnioskodawców – przyznaje Roethel-Gaida z NCBR.

Założenia tematyczne konkursu skupiają się na technologiach związanych z trzema głównymi obszarami: dekarbonizacją (eliminacją z obiegu dwutlenku węgla i jego zagospodarowaniem, wytwarzaniem paliw zrównoważonych i syntetycznych, otrzymywaniem wodoru nisko- i zeroemisyjnego), cyfryzacją (wzmacnianiem efektywności energetycznej i cyfrowym zarządzaniu funkcjonowaniem farm wiatrowych) i gospodarką obiegu zamkniętego (oczyszczaniem wód poprocesowych).

Zagadnienia badawcze to:

  1. Opracowanie technologii paliw lotniczych typu SAF oraz benzyn syntetycznych z wykorzystaniem CO2 lub innych surowców pochodzenia biomasowego.

  2. Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji gazu syntezowego (H2+CO) do produkcji syntetycznych paliw lotniczych wytwarzanych z CO2 i H2, spełniających kryteria RFNBO (paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego).

  3. Ekologiczne technologie wychwytu (CO2) pochodzącego ze strumieni gazów przemysłowych charakteryzujących się niską zawartością CO2 poniżej 5% obj., strumieni biogenicznych (wytwórnia biogazu) lub powietrza z zastosowaniem innowacyjnych technik i materiałów.

  4. Nowe lub ulepszone technologie przetwórstwa strumienia CO2 w kierunku wytwarzania produktów chemicznych, z wyłączeniem technologii otrzymywana metanolu i eteru dimetylowego (DME).

  5. Stacja szybkiego tankowania wodoru dla pojazdów ciężkich i kolei.

  6. Technologie otrzymywania wodoru nisko-/zeroemisyjnego z surowców różnego pochodzenia.

  7. Dekarbonizacja przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego, w tym odzysk ciepła odpadowego w celu zmniejszania energochłonności procesów.

  8. Efektywność energetyczna w przemyśle, w tym integracja energetyczna procesów produkcyjnych.

  9. Innowacyjne systemy monitoringu i predykcji stanu turbiny – narzędzie do optymalizacji prac konserwacyjnych i przeglądów lądowych i morskich farm wiatrowych poprzez zastosowanie inteligentnych systemów monitoringu i diagnostyki morskich turbin wiatrowych.

  10. Innowacyjne systemy monitoringu i predykcji produktywności turbiny – narzędzie do celów bilansowania energii produkowanej przez farmy wiatrowe i zagospodarowania nadwyżki energii w formie magazynowania lub produkcji zielonego wodoru.

  11. Innowacyjna technologia odsalania ścieków o różnych stopniach zasolenia wraz z zagospodarowaniem soli chemicznych.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu