Spis treści
To nowatorskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować rynek energii, szczególnie w Polsce, gdzie wielu właścicieli fotowoltaiki zmaga się z koniecznością oddawania jej nadwyżek za opłatą.
–EkoPowerBOX to innowacyjne rozwiązanie, które daje właścicielom fotowoltaiki możliwość pełnego wykorzystania wytworzonej energii, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów za oddawanie nadwyżek do sieci. Nasze rozwiązanie jest bezpieczne i dostępne nawet dla małych instalacji od 1 kW, co czyni je przystępnym dla szerokiego grona użytkowników – powiedział Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
EkoPowerBOX umożliwia produkcję ciepła
Jak twierdzi spółka CBRTP, która w planach ma debiut na giełdzie w Warszawie, system pozwala na magazynowanie energii wytworzonej w nadmiarze w formie wodoru, który może być następnie wykorzystany do produkcji ciepła. EkoPowerBOX umożliwia produkcję ciepła o temperaturze sięgającej 130°C z powietrza zawierającego jedynie 4% wodoru, co czyni proces całkowicie bezpiecznym.
– Instalacja EkoPowerBOXa w gospodarstwach domowych i małych firmach nie będzie wymagała żadnych zezwoleń ani odbiorów technicznych, co sprawia, że system może być montowany szybko i bez zbędnych formalności. To rozwiązanie dla tych, którzy szukają prostego i bezpiecznego sposobu na optymalne wykorzystanie energii ze swojej instalacji fotowoltaicznej – podkreśla Grzegorz Putynkowski.
Obecnie CBRTP poszukuje inwestorów, którzy pomogą wprowadzić EkoPowerBOX na rynek i uruchomić seryjną produkcję. Koszt urządzenia ma wynosić od 12 do 16 tysięcy złotych, co jest porównywalne z ceną pieca gazowego. Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu planuje również opcję wypożyczania urządzeń do gospodarstw domowych.
Technologia jest już na etapie zaawansowanych testów
CBRTP zamierza uruchomić jej produkcję w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Z rozwiązania EkoPowerBOX będą mogli skorzystać zarówno użytkownicy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak i przedsiębiorstwa o mocach elektrycznych 10-20 kW i cieplnych do 100 kW. To odpowiedź na rosnący problem nadwyżek energii, z którym borykają się właściciele fotowoltaiki.
EkoPowerBOX ma potencjał, aby stać się kluczowym elementem transformacji energetycznej, szczególnie w kontekście odejścia Europy od gazu ziemnego, zmniejszającej się roli tradycyjnych źródeł ciepła i konieczności rozwoju nowych, efektywnych metod przechowywania energii.
Według raportu IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024” Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej fotowoltaiki na mieszkańca, co pokazuje rosnące znaczenie energii odnawialnej w kraju.
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu to prywatny hub R&D dla przemysłu. To niezależne, komercyjne centrum R&D działające od 2013 r., dostarczające innowacyjne rozwiązania technologiczne dla różnych branż. Spółka zatrudnia i współpracuje z kilkudziesięcioma wysokiej klasy specjalistami, a łączna wartość portfolio jej projektów przekracza 248 mln zł.
