GPW Benchmark tłumaczy, że przeprowadzone analizy statystyczne wykazały, iż zgodnie z przyjętą przez administratora klasyfikacją zaproponowane w Dokumencie Konsultacyjnym zmiany nie wymagają konsultacji publicznych jako, że nie spełniają kryteriów istotnej zmiany metody, jednak przeprowadzenie takich konsultacji w celu zachowania transparentności procesu uznaje się za zasadne:
- w postanowieniu ograniczającym listę spółek możliwych do wpisania na listę rezerwową WIG20 do pierwszych 40 spółek z największą kapitalizacją rozszerzenie listy do większej liczby spółek z możliwością wpisania na ww. listę;
- zmiana postanowień dot. liczby spółek na listach rezerwowych poszczególnych indeksów, tak, aby listy rezerwowe odpowiadały % liczby akcji w portfelach poszczególnych indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30. Zaproponowano, aby liczba spółek na liście rezerwowej każdego indeksu stanowiła procent liczby spółek w jego portfelu.
Konsultacje mają potrwać do 13 maja 2025 r.
Jednocześnie w celu zapewnienia czytelności działań administrator podał, że planowane do implementacji i nie podlegające procedurze konsultacji publicznych są poniższe zmiany w metodzie opracowywania indeksów giełdowych:
- wprowadzenie do regulaminu postanowień zakładających, iż limitowanie udziałów największych spółek dotyczy nie tylko korekt okresowych, ale także nadzwyczajnych, np. po debiucie spółki w ramach szybkiej ścieżki;
- doprecyzowanie zapisów w Regulaminie Rodziny Indeksów Giełdowych, które odnoszą się do wartości rynkowej spółek, tak, aby uniknąć ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych gdzie stosowana jest kapitalizacja całkowita (wynikająca z liczby wyemitowanych i zarejestrowanych akcji), a gdzie stosowana jest kapitalizacja spółek na podstawie akcji w wolnym obrocie, w szczególności w odniesieniu do spółek zagranicznych dual listed;
- zaprezentowanie w ramach konsultacji publicznych informacji odnośnie postępowania Administratora w związku ze zmianą zasad zawierania i publikowania informacji o transakcjach cross przez GPW po wdrożeniu nowego systemu transakcyjnego WATS.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 35.01% akcji (51.80% głosów na WZA).
