Minister Finansów zmienia oprocentowanie papierów wartościowych. Co nowego w ofercie resortu?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Wiadomo już, na jakie oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa mogą liczyć oszczędzający
Wiadomo już, na jakie oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa mogą liczyć oszczędzający jermos/Polska Press Grupa
Początek roku przyniósł lekkie rozczarowanie wysokością oprocentowania obligacji skarbowych Ministra Finansów nominowanych w złotym. Czy kolejny miesiąc okaże się lepszy? Sprawdzamy ofertę na luty.

Spis treści

Minister Finansów postanowił utrzymać rozpoczęty jeszcze w listopadzie trend zmiany oprocentowania obligacji skarbowych w stosunku do części papierów wartościowych. Jedna ważna zmienna pozostanie na poziomie ze stycznia.

Jakie obligacje Skarbu Państwa będzie można kupić na dotychczasowych warunkach?

W lutym oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosie trzy procent w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Oznacza to, że osoby inwestujące krótkoterminowo będą mogły inwestować na tych samych warunkach, co w poprzednim miesiącu. A jak będzie wyglądać w lutym oprocentowanie hitowych obligacji czteroletnich?

Minister Finansów zmienił oprocentowanie tych papierów wartościowych

Nowe oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc. w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. dla czterolatek oraz 6,80 proc. dla dziesięcioletnich papierów wartościowych Ministra Finansów. Oznacza to spadek oprocentowania każdego rodzaju obligacji o 0,10 proc. Podobnie było w styczniu.

– W lutym zdecydowaliśmy się na kolejne dostosowanie oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności od 1 roku i powyżej. Zachowujemy przy tym atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak podkreśla urzędnik: obligacje z segmentu detalicznego pozostają nadal oprocentowane preferencyjnie względem rynku hurtowego.

Beneficjenci programu „Rodzina 800 plus” otrzymają nową propozycję

Osoby korzystające z programu „Rodzina 800 plus” uprawnione są do nabywania wyjątkowych papierów wartościowych. Chodzi o rodzinne, sześcioletnie papiery wartościowe. Te obligacje występują także w ofercie z 12-letnią perspektywą wykupu. W grudniu rodzinne obligacje okazały się niezwykle popularne, dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Jak będzie teraz?

W lutym rodzinne sześciolatki będą oprocentowane na poziomie 6,75 proc., a 12-letnie – 7,05 proc. w pierwszym roku. Niestety to także oznacza spadek oprocentowania dla tych rodzajów obligacji względem oferty styczniowej.

Minister Finansów utrzymuje oprocentowanie marż. Jest jedna stawka zerowa

Zgodnie z komunikatem prasowym resortu finansów na dotychczasowym poziomie pozostaną marże. W przypadku obligacji jednorocznych i dwuletnich, których oprocentowanie zmienia się co miesiąc, będzie to odpowiednio 0 proc. i 0,5 proc. Z kolegi dla obligacji czteroletnich marża utrzyma się na poziomie 1,25 proc., a dla dziesięcioletnich wyniesie 1,50 proc. Bez zmian pozostają również marże dla obligacji rodzinnych: 1,75 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu