Sprzedaż samochodów w Polsce. "Tak niskich wyników na początku roku nie notowano od lat"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych, o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych, o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano o 13,4 proc. mniej samochodów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep. Niepokojące dane płyną także z obszaru produkcji pojazdów – w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów, to spadek o ponad 30 proc. Jest to najniższy wynik od lat.

– Od stycznia do marca 2022 roku w Polsce zarejestrowano 102 tys. samochodów osobowych, o 13,4 proc. mniej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku – wynika za raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”. Jak podano, tak niskich wyników na początku roku nie notowano od 7 lat.

Ponadto poinformowano, że klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 71 tys. pojazdów, co oznacza spadek o 15,9 proc. r/r. Z kolei klienci indywidualni w pierwszym kwartale zarejestrowali 31,2 tys. nowych pojazdów osobowych, mniej o 7,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku.

"Spadki nie dziwią"

– Spadki, które obserwujemy w kolejnym miesiącu, właściwie we wszystkich kategoriach pojazdów, nie dziwią w kontekście wciąż nierozwiązanych problemów z dostępnością półprzewodników i trwającą wojną w Ukrainie – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, cytowany w przesłanym komunikacie. – Warto jednak podkreślić, że po raz pierwszy od wielu lat spadła liczba pojazdów kupowanych przez przedsiębiorstwa – podkreśla.

Jak wyjaśnia dalej, "biorąc pod uwagę to, że sprzedaż pojazdów dostawczych i ciężarowych uznaje się za sygnał wyprzedzający koniunkturę gospodarczą, obecna sytuacja może oznaczać, że przedsiębiorcy myślą o przyszłości bez optymizmu".

– Cieszy natomiast wzrost liczby pojazdów niskoemisyjnych, a w konsekwencji, bardzo szybki spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami diesla, których kupujemy już tylko ok. 10 procent – mówi Faryś.

Spadki wśród samochodów osobowych

Jak podano, wśród marek popularnych samochodów osobowych odnotowano 15,2 proc. spadek r/r liczby nowych rejestracji. Jednak względem poprzedniego kwartału wynik był natomiast nieznacznie lepszy (+0,9 proc.). Co ciekawe, rośnie znaczenie pojazdów o napędzie alternatywnym, których przybyło o 18,5 proc. więcej niż w I kwartale 2021 roku. – Mniej rejestracji marek popularnych odnotowano zarówno w segmencie klientów instytucjonalnych (-18 proc. r/r), jak i indywidualnych (-9,6 proc. r/r) – podano.

Większa popularność samochodów z napędami alternatywnymi

W okresie od stycznia do marca 2022 roku Polacy zarejestrowali 42 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, o 13,5 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku.

– Rynek aut z napędami alternatywnymi zachowuje dużą dynamikę wzrostu. Na tym rynku dominują samochody hybrydowe, warto jednak zwrócić uwagę na wzrost liczby samochodów w pełni elektrycznych, o 143,5 proc. r/r. Inaczej niż w całej UE, wolumen rejestracji pojazdów bateryjnych wciąż jest nieco mniejszy niż hybryd typu plug-in – wskazuje Mirosław Michna, KPMG w Polsce. Jednak jego zdaniem dalszy wzrost sprzedaży może ograniczać niewystarczająca dostępność infrastruktury do ładowania.

Spadek sprzedaży samochodów dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep

Jak podano, w pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano w Polsce 16 tys. pojazdów dostawczych, czyli o 12,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spowolnienie na rynku zauważalne jest również w segmencie samochodów ciężarowych. – W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku zarejestrowano 7,2 tys. tego typu pojazdów, co przełożyło się na 3,4 proc. spadek rok do roku – czytamy.

Dobre wyniki sprzedażowe motocykli

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 5 tys. nowych motocykli, czyli o 40,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wzrost odnotowano we wszystkich typach motocykli. Rok 2022 rozpoczął się również bardzo optymistycznie na rynku motorowerów – po raz pierwszy od 2019 roku na rynku motorowerów odnotowano wzrost liczby rejestracji w I kwartale. Od stycznia do marca 2022 roku wolumen rejestracji osiągnął 1,9 tys. nowych motorowerów, czyli o 18 proc. więcej r/r.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce niższa o 1/3

– W I kwartale 2022 roku wyprodukowano w Polsce wolumenowo o jedną trzecią mniej pojazdów samochodowych niż w tym samym okresie poprzedniego roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku. Najgłębszy spadek odnotowano w produkcji samochodów osobowych – o 37,2 proc. r/r. – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu