Złe wieści dla oszczędzających. Banki kolejny miesiąc tną oprocentowanie depozytów. Jakie warunki oferują obecnie?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej zrobiła pauzę w obniżkach stóp procentowych, a banki obniżają oprocentowanie depozytów. Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych  w listopadzie br. wyniosło 5,78 proc.
Rada Polityki Pieniężnej zrobiła pauzę w obniżkach stóp procentowych, a banki obniżają oprocentowanie depozytów. Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w listopadzie br. wyniosło 5,78 proc. 123RF
Banki od kilku miesięcy regularnie oferują gorsze oprocentowanie lokat. Jak zauważa w swojej analizie Bartosz Turek z HREIT, średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych w listopadzie 2023 roku wyniosło 5,78 procent. – W ciągu miesiąca aż 7 banków pogorszyło ofertę promocyjnych depozytów – wskazuje.

Spis treści

Oprocentowanie lokat. Kolejny miesiąc spadków

5,78 procent - tyle w listopadzie 2023 roku wyniosło średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych – wynika z danych zebranych przez HREIT. To o 0,3 pkt. procentowego mniej niż w październiku. Jak podkreśla w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust – zmiany wpisują się w trend obserwowany od początku roku.
Zdaniem eksperta, zgodnie z prognozami na 2024 rok, czeka nas dalsze łagodzenie polityki monetarnej, co jak zauważa, nie daje bankom powodów, aby te przestały redukować oprocentowanie.

Średnie oprocentowanie lokat poniżej 5 proc.

– Dziś, chociaż wciąż nie mamy dokładnych danych publikowanych przez NBP, możemy szacować, że zanosząc oszczędności na przeciętną lokatę, rodacy godzą się obecnie na oprocentowanie poniżej 5 proc. – zauważa analityk. Ponadto z danych zebranych przez HREIT wynika, że w ciągu miesiąca 7 banków pogorszyło ofertę promocyjnych depozytów.

Jeszcze latem tego roku niektóre banki oferowały oprocentowanie na poziomie 10 proc,.
Z danych zebranych przez HREIT wynika, że w ciągu miesiąca aż 7 banków pogorszyło ofertę promocyjnych depozytów. Jeszcze latem były banki, które oferowały depozyty z oprocentowaniem na poziomie nawet 10 proc. HREIT

Turek przypomina, że jeszcze latem były banki, które „kusiły nas depozytami z oprocentowaniem na poziomie 9 czy 10 proc.". – W ramach depozytów na kilka miesięcy standardem staje się obecnie kuszenie nowych klientów obietnicą wypłacenia odsetek na poziomie z trudem przekraczającym 6-7 proc. Znaleźliśmy właściwie tylko jedną instytucję, która kosmetycznie ponad ten próg wykracza, ale jak to w przypadku promocyjnych depozytów zazwyczaj bywa, oferta obarczona jest kilkoma dodatkowymi warunkami – zauważa.

Jednak, jak zauważa, gdybyśmy ponadto chcieli uniknąć przenoszenia co kilka miesięcy pieniędzy z banku do banku, a wolelibyśmy założyć depozyt od razu na rok, to warunki byłyby jeszcze gorsze. – W takim scenariuszu trzeba przygotować się na to, że przywitani zostaniemy ofertą z oprocentowaniem na poziomie co najwyżej z trudem przekraczającym 5-6 proc. To mniej więcej tyle, aby w perspektywie roku zachować siłę nabywczą oszczędności – o ile oczywiście spełnią się dziś formułowane prognozy zastrzega.

– Z jednej strony to dobrze, bo od 2016 roku lokaty nie były w stanie ochronić nas przed inflacją, ale z drugiej – depozyty raczej nie dają szans na spektakularne realne zyski. W efekcie trudno liczyć na to, że wyciągając po roku kapitał wraz z odsetkami będziemy w stanie, dzięki bankowej lokacie, kupić wyraźnie więcej niż dziś – podkreśla analityk.

Lepsze warunki, to więcej „gwiazdek" przy umowach

Turek podkreśla, że osoby poszukujące lepiej oprocentowanych lokat muszą się liczyć z dodatkowymi wymaganiami i limitami. Do tego banki coraz częściej wymagają korzystania z dodatkowych produktów, np. karty czy aplikacji moblinej. – Najczęściej promocyjne lokaty są ponadto kierowane do nowych klientów lub przynajmniej osób, które do banku przyniosą nowe środki – dodaje. Kolejnym warunkiem staje się obowiązek regularnego zasilania konta a także aktywne korzystanie z usług płatniczych danej instytucji, czy zgód marketingowych.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu