ZUS: 27 mln zwolnień lekarskich w 2023 roku. Pracownicy przebywający na „L4" muszą się przygotować na kontrole? Jakie konsekwencje?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
ZUS podał, że w 2023 roku wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w 2023 roku wynosiła 10 dni.
ZUS podał, że w 2023 roku wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w 2023 roku wynosiła 10 dni. Adam Jankowski/ Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport na temat zwolnień lekarskich w 2023 roku. Ogółem wystawiono 27 milionów zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, z których najczęściej wynikały z chorób układu mięśniowo-szkieletowego i układu oddechowego. Przeciętna długość zwolnień wyniosła 10 dni. Proceder pobierania lewych zwolnień chorobowych wśród pracowników trwa w najlepsze.

Spis treści

ZUS: 27 mln zwolnień lekarskich w 2023 roku

Według danych przekazanych przez ZUS, w 2023 roku wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Łączna liczba dni absencji chorobowej wyniosła 287,2 mln, obejmując choroby własne, opiekę nad dzieckiem oraz opiekę nad innym członkiem rodziny. W porównaniu do 2022 roku, zaobserwowano spadek liczby dni absencji chorobowej o 0,6 proc. i wzrost liczby zaświadczeń lekarskich o 0,2 proc., co przekłada się na dodatkowe 50,5 tys. zaświadczeń.

Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w 2023 roku wynosiła 10 dni. Ponad połowę (55,7 proc.) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom. Co więcej, 42,2 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej wystawiono na okres od 1 do 5 dni (z tego 6,6 proc. to były zaświadczenia jednodniowe). 23,1 proc. ogółu zaświadczeń wystawiono na czas od 6 do 10 dni, zaś 29,6 proc. - na okres od 11 do 30 dni.

ZUS zaobserwował wzrost (o 1,6 punktu procentowego) liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres (od 1 do 5 dni) i jednoczesny spadek (o 1,2 punktu procentowego) liczby zaświadczeń wystawionych na okres od 6 do 10 dni. W analizowanym okresie najwyższy odsetek (26,9 proc.) dni absencji chorobowej, odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia.

Najczęstsze przyczyny absencji

W 2023 roku najczęstszymi przyczynami absencji były choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (17 proc. ogółu liczby dni absencji), choroby układu oddechowego (14,5 proc.), ciąża, poród i połóg (14,2 proc.), oraz urazy, zatrucia i "inne określone skutki działania czynników zewnętrznych" (13,4 proc.). Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły 11 proc. wszystkich dni absencji.

W porównaniu z rokiem poprzednim, w grupie chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej zauważalny jest nieznaczny wzrost liczby dni absencji chorobowej – o 0,6 punktu procentowego. Z kolei odnotowano spadek o 1,5 punktu procentowego w odniesieniu do liczby dni absencji chorobowej w związku z ciążą, porodem i połogiem. W przypadku zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 9,5 proc.

Fałszywe „L4". Jakie konsekwencje spotykają nieuczciwych pracowników?

Najczęstsze konsekwencje osób wykorzystujących „L4" niezgodnie z przeznaczeniem:

  • wypowiedzenie umowy – 31 proc.
  • zwolnienie dyscyplinarne – 30 proc.
  • konieczność zwrotu i/lub wstrzymanie zasiłku chorobowego – 25 proc.
  • nagana od przełożonego – 20 proc.
  • pogorszenie relacji w pracy – 14 proc.
  • obniżenie wynagrodzenia – 11 proc.
  • zamrożenie podwyżki, premii i/lub awansu – 2 proc.

Co ciekawe – mężczyźni, którzy udawali chorych, najczęściej byli karani zwolnieniem dyscyplinarnym (27 proc.), koniecznością zwrotu zasiłku (25 proc.), wypowiedzeniem umowy w innym trybie (23 proc.) oraz pogorszeniem relacji w pracy (19 proc.). Natomiast kobiety – wypowiedzeniem umowy (47 proc.), zwolnieniem dyscyplinarnym (42 proc.), naganą od przełożonego (41 proc.) oraz obniżeniem wynagrodzenia (28 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu