
Ulga na złe długi
Od 1 stycznia podatnicy PIT i CIT mogą korzystać z ulgi, która dotychczas przysługiwała wyłącznie podatnikom VAT, z tzw. ulgi na złe długi. Jeżeli wierzyciel zalega z płatnością powyżej 90 dni, można obniżyć podstawę opodatkowania o równowartość niespłaconych wierzytelności. Termin płatności powinien być określony w umowie, na fakturze lub rachunku.
Ustawodawcy liczą na to, że nowe przepisy pozwolą zlikwidować zatory płatnicze.

Większe prawa właścicieli firm w spadku
Jeżeli przedsiębiorstwo było prowadzone ze współmałżonkiem, który zmarł, całość dochodu z tytułu prowadzenia firmy będzie opodatkowana przez żyjącego współmałżonka (udziałami zmarłego współmałżonka powinien wówczas zarządzać tymczasowy przedstawiciel), przy czym pominięte zostaną prawa do udziału w zysku nabywców udziału zmarłego małżonka.
W takiej sytuacji należy przyjąć, że żyjący współmałżonek jest właścicielem całej firmy i należą do niego również udziały, w których posiadaniu był zmarły, jak także pozostałe nabyte składniki majątku przedsiębiorstwa.

Sprawozdanie finansowe w formie ustrukturyzowanej
Od nowego roku fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe oraz inne organizacje, które płacą CIT i nie ma ich w rejestrze przedsiębiorców KRS, muszą sporządzać sprawozdania finansowe w formie ustrukturyzowanej. Przed 1 stycznia ustrukturyzowane e-sprawozdania składały wyłącznie organizacja prowadzące działalność gospodarczą.

Procedury MAP
W 2020 r. zmieniły się zasady składania wniosków o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP), jak i o samo prowadzenie tych procedur.
Wszczęcie procedury MAP jest istotne, gdy chcemy uniknąć podwójnego opodatkowania.