
3. Rozczarowanie charakterem wykonywanej pracy
Co trzeci pracownik aktywnie poszukujący pracy chce zmienić pracodawcę ze względu na nieadekwatność zajmowanego stanowiska.
Warto pamiętać o tym, że praca zgodna z naszymi oczekiwaniami zwiększa satysfakcję z zatrudnienia. Chociaż decyzja o zmianie nigdy nie jest łatwym wyborem, czasem warto podjąć ryzyko, aby mieć więcej energii do działania i czerpać radość ze swojego zajęcia.

2. Brak możliwości rozwoju
Aż 58% pracowników rozważających zmianę pracy odczuwa motywację do rozsyłania CV ze względu na brak perspektyw na pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności w obecnym miejscu zatrudnienia.
Pracownicy przywiązują dużą wagę do perspektyw na rozwój w firmie. W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności nieustannego poszerzania posiadanych umiejętności. Według Hays ciekawe projekty i wyzwania pomagają w rekrutacji w 48%, a możliwości rozwoju i kariery - w 44% przypadków.

1. Zbyt niska pensja
W dalszym ciągu wynagrodzenie pozostaje istotnym czynnikiem determinujących nas do zmiany miejsca zatrudnienia. Trzech na czterech pracowników szukających nowej pracy chce zmienić pracodawcę ze względu na zbyt niskie zarobki.
Jednym ze sposobów na przyciągnięcie nowej kadry do firmy są dodatki pozapłacowe. Zwiększają one atrakcyjność oferty pracy o 26%.
Inną strategią stosowaną przez pracodawców jest złożenie kontroferty, czyli zaproponowanie korzystniejszych warunków zatrudnienia niż konkurencja. Konfroferta najczęściej dotyczy wynagrodzenia, a rzadziej - benefitów pozapłacowych, awansu lub zmiany stanowiska.