
8. Social media
W wielu branżach współpracownicy przyjmują od kolegów z pracy zaproszenia do znajomych na Facebooku. Problem zaczyna się, gdy podobne zaproszenie wyśle szef.
Jeżeli przełożony zobaczy, że pracownik lajkuje lub publikuje posty i pisze komentarze w godzinach pracy, może być bardzo niezadowolony.

7. Badanie trzeźwości
Zgodnie z art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w uzasadnionych sytuacjach pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę trzeźwości swoich pracowników. Może to zrobić, jeżeli istnieje podejrzenie, że pracownik przyszedł do pracy po spożyciu alkoholu lub pił alkohol w czasie pracy.
Artykuł 22 Kodeksu pracy wyraźnie nakłada na pracownika obowiązek trzeźwości, natomiast art. 108 k.p. przewiduje możliwość nałożenia kary pieniężnej na pracownika, który został przyłapany w stanie nietrzeźwości.
Test alkoholowy może wykonać uprawniony organ lub osoba upoważniona do sprawdzenia trzeźwości przez kierownika zakładu.
Badany pracownik ma prawo odmówić przeprowadzenia testu na trzeźwość lub zażądać obecności osoby trzeciej podczas badania. Pracownik, któremu kazano zrobić test trzeźwości bez uzasadnionej potrzeby, ma prawo domagać się rekompensaty.
Gdy pracownik nie zgadza się na badania, pracodawca powinien sporządzić protokół, jak również może wezwać policję w celu wykonania testu.

6. Badania wariograficzne
Znane są przypadki pracodawców, którzy stosowali wariograf, czyli popularny w kryminalistyce tzw. wykrywacz kłamstw. Wszystko po to, żeby sprawdzić lojalność pracowników.
Wariograf umożliwia rejestrację epizodów zwiększających aktywność emocjonalną badanego pod wpływem oddziaływania określonych bodźców. Ponieważ w kodeksie pracy nie ma zapisu zakazującego używania badań wariograficznych, niektóre przedsiębiorstwa nadużywają tej kontrowersyjnej metody.

5. Znakujące pułapki kryminalistyczne
Niektórzy pracodawcy stosują chemiczne pułapki znakujące, aby sprawdzić, czy pracownik nie kradnie. Jest to jedna z metod stosowanych w kryminalistyce.
Znakująca pułapka kryminalistyczna charakteryzuje się tym, że na przedmiot nanosi się specjalny proszek lub pastę widoczną wyłącznie w świetle ultrafioletowym (świecącą) lub w świetle widzialnym (barwiącą).