
Fizjoterapia
Siedzący tryb życia czy dźwiganie ciężarów niekorzystnie odbijają się na naszym zdrowiu. Dlatego niektóre firmy postanowiły zadbać o kondycję fizyczną swoich pracowników. Ciekawe rozwiązanie wprowadził Lidl Polska, który opłaca konsultacje i usługi fizjoterapeuty. Obejmują one m.in. masaże, porady zdrowotne i opracowanie indywidualnego zestawu ćwiczeń. Natomiast pracownicy fabryki Volkswagen Poznań mają na miejscu dostęp do Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wyposażonego w siłownię, salę fitness i gabinety fizjoterapeutyczne.

Dopłaty za jazdę na rowerze
Dużą motywację do jazdy na rowerze mają pracownicy opolskiej firmy Weegree. Pracodawca wypłaca bonusy za dojazd do pracy na jednośladzie. W 2019 r. za każdy przejechany kilometr można było dostać 75 groszy.

Nieograniczony dostęp do urlopów
Istnieją firmy, które postawiły na wypoczynek pracowników. W latach 90. IBM zapewnił osobom, które zatrudniał, nielimitowany dostęp do urlopów. Wbrew pozorom, nie było to szaleństwo. Badania HR Mythbusters wykazały, że pracownicy, którzy mogą wziąć tyle dni wolnych, ile chcą, korzystają z urlopu rzadziej niż osoby, które są ograniczone przez ustalony wymiar urlopu. Na rozwiązanie, które sprawdziło się w IBM, zdecydowały się również Netflix i LinkedIn.

Obowiązkowy urlop
Nie wszyscy pracownicy potrafią odpoczywać od pracy. Niektórych trzeba wręcz wysyłać na obowiązkowy urlop. Tego problemu nie ma działający w ponad 20 krajach startup Doist. Każda pracująca w nim osoba ma dostęp do 40 dni wolnych w ciągu roku. Co więcej, pójście na urlop jest obowiązkowe, ale dni wolne można wykorzystać w dowolnym terminie.