Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z czwartkowego - 12 lipca przedpołudnia, złożono już ok. 627 tys. wniosków o 300 złotych na ucznia w ramach rządowego programu "Dobry start". W lipcu wnioski mozna składać tylko przez internet. Dopiero od 1 sierpnia możliwe będzie to metodą tradycyjną - w tych samych punktach w gminach, w których składa się wnioski o pieniądze z programu Rodzina 500+.

Jak dostać 300 złotych dla ucznia na "Dobry Start"?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Gdzie złożyć wniosek o 300 złotych dla ucznia
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”.
Ważne! Wniosek o 300 złotych dla ucznia należy złożyć do 30 listopada.
Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie). Warto zauważyć, że gmina będzie wykorzystywać rozwiązania organizacyjne i teleinformatyczne, którymi posługuje się przy realizacji świadczenia wychowawczego 500+.
Szybki wniosek
Dlaczego już teraz warto pomyśleć o wniosku o 300 złotych na ucznia? Dla odpowiedzi na to pytanie kluczowe znaczenie ma okoliczność, iż wnioski drogą elektroniczną można składać już od 1 lipca, a tradycyjną – osobiście w punktach wyznaczonych przez urzędy, od 1 sierpnia czyli w samym środku wakacji. Jak pokazała to akcja ubiegłorocznego odnawiania wniosków o 500 plus, tworzą się wówczas gigantyczne kolejki.
Dlatego lepiej złożyć wniosek drogą elektroniczną. 1 lipca albo nawet kilka dni później, z domu lub z wakacji. By jednak to było możliwe, trzeba mieć tzw. profil zaufany. W prosty sposób można go załatwić poprzez bankowość elektroniczną – taką możliwość oferują swoim klientom największe banki w Polsce. Niewykluczone, że niektóre z nich wkrótce zaoferują możliwość nie tylko założenia profilu zaufanego, ale i składania wniosku o 300 zł na ucznia, bezpośrednio ze swojej strony bankowości elektronicznej.
Warto więc w banku lub e-urzędzie załatwić taki profil zaufany (kto go jeszcze nie ma, bo to takie samo narzędzie, które umożliwia składanie PIT przez internet lub wniosku o wydanie dowodu osobistego) i spokojnie wyjechać na wakacje, by z dowolnego miejsca w kraju lub na świecie już 1 lipca) zapewnić sobie dzięki złożonemu wnioskowi 300 zł na uczące się dziecko w ramach programu „Dobry Start”.
Do banków, które umożliwiają założenie profilu zaufanego, należą m.in. te najpopularniejsze: ING Bank Śląski, PKO BP, Pekao SA, Millennium, Bank Zachodni WBK. Ale także inne. Na stronie internetowej banku, w którym masz swoje konto osobiste łatwo sprawdzisz, czy dostępna jest w nim taka funkcjonalność!
Kto dostanie 300 złotych
Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.