
Niemcy
W Niemczech wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy domaga się IG Metall, organizacja związkowa reprezentująca interesy osób zatrudnionych w przemyśle elektromaszynowym, samochodowym i metalowym.

Szwecja
W latach 2015-2017 miał miejsce eksperyment w Szwecji. W pewnym domu opieki czas pracy pielęgniarek skrócono do 6 godzin dziennie. Pracownice stały się bardziej zaangażowane w swoją pracę, rzadziej brały zwolnienie lekarskie, poprawiło się ich samopoczucie, a nawet zdrowie. Nastąpił także 85-procentowy wzrost aktywności zapewnianych pacjentom przez uczestniczki eksperymentu.

Stan Utah, USA
W 2008 w stanie Utah w USA zdefiniowano na nowo tydzień pracy. Wydłużono godziny pracy od poniedziałku do czwartku do 10 dziennie, co umożliwiło uzyskanie dnia wolnego w piątek. Dzięki temu w ciągu pierwszych 10 miesięcy udało się zaoszczędzić 1,8 mln dol. na energii elektrycznej.
70% badanych z tego stanu zadeklarowało, że preferuje 4-dniowy tydzień pracy.

Stan Oregon, USA
W latach 2015-2016 32-godzinny tydzień pracy obowiązywał w zajmującej się edukacją firmie Treehouse z siedzibą w Portland (stan Oregan, USA). Z krótszego tygodnia pracy mogło skorzystać 87 osób.
Złota passa pracowników skończyła się, gdy przedsiębiorstwo przeprowadziło redukcję etatów i zwolniło 22 osoby.