500 plus dla małżeństw. Od kiedy będzie można otrzymać dodatkowe świadczenie? Tym osobom będą należały się dodatkowe pieniądze

Redakcja Strefy Biznesu
Opracowanie:
Nie brakuje par małżeńskich w Polsce, które obchodzą jubileusze wieloletniego pożycia małżeńskiego: pięćdziesięciolecie, sześćdziesięciolecie i więcej. W miarę zasobów finansowych są to mniej lub bardziej okazałe uroczystości rodzinne; niektóre pary decydują się nawet na "powtórny ślub" czyli ceremonię odnowienia związku małżeńskiego.
Nie brakuje par małżeńskich w Polsce, które obchodzą jubileusze wieloletniego pożycia małżeńskiego: pięćdziesięciolecie, sześćdziesięciolecie i więcej. W miarę zasobów finansowych są to mniej lub bardziej okazałe uroczystości rodzinne; niektóre pary decydują się nawet na "powtórny ślub" czyli ceremonię odnowienia związku małżeńskiego. Unsplash/ Wedding Dreamz
Co ze stałym zasiłkiem 500 plus dla par z długim stażem małżeńskim? Dwa lata temu prośba o inicjatywę ustawodawczą trafiła do prezydenta Polski, jednak nie została wtedy podjęta. Temat w postaci podobnego projektu powrócił z inicjatywy obywateli, który trafił do Sejmu w formie petycji. Co ważne, posłowie ze specjalnej komisji, powołanej do rozpatrywania petycji formalnie, zajęli się tą petycją. Czy są szanse, że świadczenie będzie wypłacane seniorom jeszcze w 2023 roku?

Spis treści

Wkrótce może pojawić się nowe świadczenie dla seniorów. Kto będzie mógł skorzystać?

Zainteresowani pewnie z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy, a w szczególności na to by idea, ubrana w kształt litery prawa, stała się rzeczywistością i przyniosła seniorom jak najszybciej dodatkowe, niemałe pieniądze. Oczywiście, jest duża szansa, że sprawa będzie miała ciąg dalszy, tym bardziej że idea ma wielu zwolenników.

Sprawdź naszą galerię na temat ewentualnego 500 plus dla małżeństw z długim stażem

Jeśli resort rodziny szybko przygotuje oczekiwane przez posłów analizy, to jest szansa, że w najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie wypłaty specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim czyli uruchomienia programu Małżeństwo plus.

Jak pokazują badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać nawet przy takim wsparciu finansowym, które z kolei dla budżetu państwa nie byłoby dodatkowym wydatkiem istotnej wagi.

Jak wygląda sytuacja małżeństw w Polsce? Średnia wieku osób rozwodzących się w Polsce to 42 lata w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Coraz mniej osób bierze śluby, coraz więcej jednak się rozwodzi. W 2019 r. zawarto w Polsce 185 tys. małżeństw, w 2020 było to tylko 145 tysięcy. To najmniej od 30 lat.

500 plus dla seniorów. Kiedy mogłoby zacząć być wypłacane?

Z formalnego punktu widzenia potrzeba, by projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej i Sejm w głosowaniu zdecydował o jego losie. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych i będzie tam szykowany do uchwalenia przez Sejm.
Projekt może być poselski, wtedy trafia od razu do Sejmu, a jeśli będzie projektem rządowym, to po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu go do Sejmu podejmowana jest na posiedzeniu Rady Ministrów.

Nowy zasiłek dla seniorów w długoletnim związku małżeńskim. Kto skorzysta?

Autorzy obywatelskiej petycji, która znajduje się już w Sejmie, nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który wtedy trafił do prezydenta.

Autorzy tamtej propozycji wnosili, by 500 plus dla małżonków było przyznawane po osiągnięciu 50-letniego stażu, a jego wysokość wynosiła 500 zł miesięcznie, ale z upływem lat byłaby coraz wyższa.

Dodatkowe 500 zł dla małżeństw. Co dalej z nowymi przepisami?

By doszło do realizacji projektu w praktyce potrzebne jest uchwalenie ustawy – oddzielnej albo uzupełnienie-znowelizowanie którejś już z istniejących, a dotyczących polityki senioralnej rządu.

Nie brakuje par małżeńskich w Polsce, które obchodzą jubileusze wieloletniego pożycia małżeńskiego: pięćdziesięciolecie, sześćdziesięciolecie i więcej. W miarę zasobów finansowych są to mniej lub bardziej okazałe uroczystości rodzinne; niektóre pary decydują się nawet na "powtórny ślub" czyli ceremonię odnowienia związku małżeńskiego.

500 plus dla małżeństw. Od kiedy będzie można otrzymać dodat...

Emerytury w PRL. Zobacz, jak kiedyś powodziło się seniorom w Polsce

Jak sugerowali posłowie z komisji zajmującej się petycjami, niezbędne jest ustalenie, ile w Polsce jest małżeństw ze stażem wieloletnim i ile taki projekt kosztowałby budżet państwa – jest to w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Następnie odpowiedni akt prawny autorstwa bądź ministerstwa kierowanego przez Marlenę Maląg, po zatwierdzeniu przez rząd – bądź jako projekt poselski, z pominięciem tego etapu – powinien trafić do Sejmu i odbyć standardową drogę legislacyjną. Wtedy będą znane szczegóły konkretnych rozwiązań.

Programy wsparcia dla seniorów, z których mogą skorzystać. Lista

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma dla seniorów całą gamę świadczeń. Poza emeryturami i ubezpieczeniem społecznym są to m.in.:

  • Program Opieka 75+. Opieka 75+ to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania.
  • Program wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni plus” na lata 2021–2025.
  • Program wieloletni „Senior plus” na lata 2021-2025. Program jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior plus” na lata 2015–2020. Zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior plus”. Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior plus”, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior plus” i Klubów „Senior plus”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hugo.
29 stycznia, 20:50, Anna Snella:

A ile takie małżeństwo w tym wieku jeszcze pożyją razem? Rok, dwa? A potem facet umrze. I świadczenie odbiorą, bo małżeństwa już nie ma. I zostanie tylko jedna emerytura.

Ale może dożyje 100 lat ?. Wtedy to będzie bogaty i będzie mógł się wypuścić "na panienki".

H
Hugo.
7 grudnia, 21:48, Gość:

Ten dodatek dla seniorów jest moim zdaniem rozsądny i w pełni usprawiedliwiony. Popieram.

Zaś te pseudo-polityczne agresywne ataki... Po co to? Sprawiają przyjemność?

20 grudnia 2022, 15:07, Janusz I:

Przeżyłem z ŚP Żoną 50 lat, wychowaliśmy troje dzieci, wnuki i prawnuki. Mam Kartę Dużej Rodziny, która g...o daje.

26 października, 13:04, atena:

to ja oddaj, inni skorzystaja np przy zakupach, na wyjazdach, na orlenie itd.

Może załapie się na taką daninę nasz Jarosław ?

J
Janka
Tak 50 lat wspólnego życia to duży sukces.Rząd nie ustali żadnego dodatku .Wśród nich jest mało osób z takim małżeńskim stażem,a jeśli nie mogą zyskać to nie ma zgody na daninę innym.
a
atena
7 grudnia, 21:48, Gość:

Ten dodatek dla seniorów jest moim zdaniem rozsądny i w pełni usprawiedliwiony. Popieram.

Zaś te pseudo-polityczne agresywne ataki... Po co to? Sprawiają przyjemność?

20 grudnia 2022, 15:07, Janusz I:

Przeżyłem z ŚP Żoną 50 lat, wychowaliśmy troje dzieci, wnuki i prawnuki. Mam Kartę Dużej Rodziny, która g...o daje.

to ja oddaj, inni skorzystaja np przy zakupach, na wyjazdach, na orlenie itd.

J
Jozef
To jest projekt obywatelski i powinien być zrealizowany jeszcze przed nadchodzącymi wyborami.
J
Januszek
Nie seniorzy potrzebują pomocy tylko wdowy i wdowcyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O
Ola
A samotni ? Z dwóch emerytur łatwiej się żyje, niż z jednej. Nie płaci się dwóch czynszów. Lodówka jedna, telewizor też itd.
t
tow.rydzyk
HHHahahhahaahahaaahhaaaaaaa !!

Niedlugo CALA Polska bedzie sie skladac z 500
A
Aga
22 lipca 2022, 16:09, wulgarizm:

jak zwykle reszta poszkodowana, co maja zrobic osoby które owdowiały?

nie z własnej winy zostały same , czemu dyskryminować te osoby?

Pomóżcie ludziom samotnym, biednym,a nie malzenstwom

L
Leady28
Kto dizywa 50 lat pozycia, niewielu, a może dać wcześniej dodatki, a nie na koniec zycia
G
Gość
Jestem już 38lat małżeństwo
J
Janusz I
Jestem 78 . Mimo ogromnej propagandy pani Maląg, nie odczułem żadnej pomocy ze strony rządu. Wszystkie pieniądze idą na instytucje i urzędników. Uważam, że bardziej należałoby przyznać część emerytury po zmarłym małżonku. Małżeństwa 50 wspólnie jakoś przeżyją. Z żoną przeźyliśmy 50 lat, teraz od 6 lat zostałem sam ze skromną emeryturą a prawie co miesiąc przychodzi podwyżka czynszu i opłat. Chyba znajdę się pod mostem.
Z
Zbych
Życie w małożenstwie to według przysięgi obowiązek.Rzadna wszystkie przywileje ma ale dla ludzi którzy uczciwie wypracowali sobie wyższe emerytury to ustawa emerytalna z 1999r ich okrada.A teraz jeszcze namawia do dłuższej pracy.Panstwo bałaganu.
L
Loki
Ku..wa 50 lat, czy kogoś tu poje...ło?. Mam 38 lat, staż 13 letni z żoną, 8 letnią córkę. Teraz przydały by się pieniądze. Jak dożyje 50 letniego stażu, to będę miał kur..w...a 75 lat. Na [wulgaryzm] mi wtedy będzie 500 ??. A jak Donald nastanie, to mi z [wulgaryzm] ostanie włosy powyrywa..
A
Anna Snella
A ile takie małżeństwo w tym wieku jeszcze pożyją razem? Rok, dwa? A potem facet umrze. I świadczenie odbiorą, bo małżeństwa już nie ma. I zostanie tylko jedna emerytura.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu